'İşkence' ve 'oy satın alma' tartışmasının gölgesinde Interpol seçimi: Suçlanan isim seçildi

25 Kas 2021

Kısaca Interpol denen Uluslararası Polis Teşkilatı Başkanlığına "işkenceci" denen BAE İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Tümgeneral Ahmed Nasır El Reisi seçildi

İstanbul'da 23-25 Kasım'da düzenlenen Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) 89. Genel Kurul Toplantısı'nda kurumun yeni başkanı "işkenceci" olarak bilinen Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Ahmed Nasır el Raisi oldu.

Interpol'ün resmi Twitter adresinden yapılan açıklamada, Reisi'nin 4 yıl boyunca başkanlık görevini sürdüreceği belirtildi.

Seçim sonucunun zamanlaması, BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ın 24 Kasım 2021'de Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından abartılı bir törenle ağırlanmasının ardından geldi.

Oy satın alma

BAE oylama öncesi oy satın almakla eleştiriliyordu. İngiliz eski başsavcı Sir David Calvert-Smith tarafından yayınlanan bir raporda BAE'nin 2017 yılında Interpol'e bağlı Daha Güvenli Bir Dünya Vakfı'na (Foundation for a Safer World) bağışladığı 50 milyon doların Körfez ülkesini teşkilat içindeki etkinliğini artırmak için kullanıldığını ileri sürdü.

Interpol'ün başında 2018'den beri Güney Koreli Kim Jong-yang bulunuyordu. 

'Hukuk kültürü açısından ciddi sonuçlar doğurur'

Seçim yarışı sırasında BAE'li Tümgeneral Reisi, özellikle Almanya'nın tepki gösterdiği bir isim olarak dikkat çekti. 

Almanya'da yeni hükümeti kurma anlaşmasına varan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti'den (FDP) üç milletvekili, Reisi'nin başkan seçilmesinin "Interpol'ün hukuk kültürü açısından ciddi sonuçlar doğurmasından" endişe açıklamıştı.

İşkencedan suç duyurusu

El Reisi hakkında işkence gerekçesiyle Fransa ve Türkiye'de iki ayrı suç duyurusu bulunuyor. Suç duyurularından ilki İngiltere vatandaşı siyaset bilimci Matthew Hedges'e ait. Hedges Mayıs 2018'de doktora tezi için bazı görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nde casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Kasım 2018'e kadar tutuklu kalan Hedges gözaltı ve tutukluluğu esnasında işkenceye uğradığını söylemişti. Hedges Mayıs 2021'de El Reisi'nin de aralarında olduğu 4 kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Körfez İnsan Hakları Merkezi avukatları hükümete muhalif Ahmed Mansur'a yönelik 'işkence ve barbarlık eylemlerinden' sorumlu tuttuğu El Reisi'yle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Avukatların yaptığı açıklamada Mansur'un 2017'den bu yana 4 metrekarelik bir hücrede 'bir şilte olmadan ve soğuktan korunmadan', 'doktor, hijyen, su ve tuvalet erişimi olmaksızın' tutulduğu belirtilmişti.

El Reisi hakkındaki işkence iddiaları ise tartışma yaratmayı sürdürüyor. Avrupa Parlamentosu'nun üç üyesi 11 Kasım tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'a yazdıkları mektupta "General El Reisi'nin seçimi, Interpol'ün görevi ve itibarını zayıflatır ve örgütün misyonunu etkin bir biçimde yerine getirmesini ciddi olarak etkiler" ifadelerini kullanmıştı. Daha önce de Alman Federal Meclisi'nin üç üyesi Yeşiller partili Kai Gehring, Hür Demokrat Parti'den Peter Heidt ve Sosyal Demokrat Parti'den Frank Schwabe ortak bir bildiri kaleme alarak El Reisi'nin adaylığı konusundaki çekincelerini dile getirmişti.

Ekim 2020'de aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütünün de bulunduğu 19 sivil toplum kuruluşu El Reisi'nin seçimine karşı bir açıklama yapmış, El Reisi'yi sistematik olarak barışçıl muhalifleri hedef alan bir güvenlik aygıtının parçası olarak nitelemişti.

İSTANBUL

 


Etiketler : INTERPOL,