İSİG Meclisi: 18 ayda en az bin 209 işçi yaşamını yitirdi

12 Eyl 2021

İSİG Meclisi’nin hazırladığı 18 aylık pandemi raporuna göre, koronavirüse yakalanan en az bin 209 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 18’inci ayı geride bırakılan koronavirüse yakalanıp yaşamını yitiren işçilerle ilgili bir rapor yayımladı. İSİG Meclisi raporu, yüzde 41’ini ulusal basından; yüzde 59’unu işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, sağlık meslek örgütleri, sendikalar ve yerel basından derlediği verileri baz alarak hazırladı.

Pandeminin başladığı 11 Mart 2020 ile 20 Eylül 2021 tarihleri arasını kapsayan 18 aylık rapora göre, çalışırken virüse yakalanıp yaşamını yitiren işçi sayısı en az bin 209. Raporda, ”İşçiler dışında ölümlerin büyük bir çoğunluğunu işçi aileleri ve bir dönem evvelki işçi kuşağı olan emekliler oluşturuyor. Bu durum COVID-19’un bir işçi sınıfı hastalığı olduğunun en büyük göstergesi. En çok sağlık emekçileri, öğretmenler, büro çalışanları, esnaflar, belediye işçileri, güvenlik emekçileri ve fabrika işçileri (özellikle metal ve tekstil) arasında Covid-19 nedenli ölümlerin meydana geldiğini tespit ettik. Diğer raporlarımızda sendikalı işçi ölüm oranı yüzde 2 civarında oluyordu. Ancak Covid-19 nedenli işçi ölümlerinde sendikalı işçi oranı yüzde 13” denildi. Salgının on sekizinci ayında COVID-19 nedenli hayatını kaybedenlerden 106’sı kadın işçi, 1103’ü erkek işçiydi.

İSTANBUL 


Etiketler : koronavirüs, İSİG raporu, İSİG Meclisi Kadın raporu, İşçi ölümü, pandemi,