IŞİD’lilerin itirafı dosyada yok

14 Eki 2021

Avukat Bek, katledilen gazeteci Bağdu soruşturmasında IŞİD’lilerin Bağdu’yu hedef gösterdiğine dair tutanağının dosyaya konulmadığını söyledi 

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semti Ova Mahallesi’nde 14 Ekim 2014’te mavi bisikletle gazete dağıtımı yaptığı sırada silahlı saldırıya uğrayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu cinayetinde, deliller bulunmasına rağmen soruşturma sürüncemede bırakıldı. Adli bir vaka olarak değerlendirilen cinayet soruşturmasında savcılık, “daimi arama” kararı verdi. Bağdu ailesi avukatı Tugay Bek, IŞİD üyesi Servet Koç’un 2016’daki itirafına rağmen savcılığın bu konuda çaba göstermediğini söyledi. 

Bağdu’nun katledilmesinden önce yaşanan 2 cinayetin de birbiriyle bağlantılı olduğunu belirten Bek, Adana’da 10 Ekim’de Yusuf Güldüren, 12 Ekim’de Ahmet Albay, 14 Ekim’de ise Bağdu cinayetinin IŞİD’in aynı hücresi tarafından işlendiğinin açık olduğunu söyledi. Cinayetlerle ilgili savcılığa yaptıkları tüm başvuruların dikkate alınmadığını belirten Bek, Yusuf Güldüren’i katleden IŞİD üyesi Servet Koç’un sanal medya üzerinden Bağdu’nun oğluna bütün olayları itiraf ederek video gönderilmesine rağmen dosyanın faili meçhul bırakıldığına dikkat çekti.  

İtiraf!

Güldüren cinayetini o dönem inceleyen polislerin olay yakınlarında IŞİD’liler tarafından işletilen bir kasaba gidildiğini aktaran Bek, “Polisler kasaba geldiklerinde orayı işleten DAİŞ üyeleri, (Kadri Bağdu’nun öldürülmesine 4 gün var) diyor ki: ‘Biz bu PKK’lilerden çok mağduruz. Şakirpaşa’da bir dükkanımız var. Bu da PKK’liler tarafından yağmalandı. Bunu da teşvik eden Kadri Bağdu adındaki gazetecidir’ diyor. O dönem polisler bunu tutanağa bağlıyor. Herhangi bir işlem de yapmıyor. Bu tutanak Bağdu cinayetinin dosyasının içerisine de girmiyor. Sadece Güldüren cinayetinin dosyasının içinde kalıyor” dedi. 

AİHM’e gidilecek

Bağdu dosyasında, öldüren suç örgütü, hücresi ve kimlerin olduğunun belli olduğunu, ancak emniyet ve Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı, bireysel bir husumetten kaynaklı işlenmiş bir cinayet üzerinden yürüttüğünü kaydeden Bek, şöyle konuştu: “7 yıl geçti ve Kadri Bağdu dosyası halen faili meçhul. Bu konuya dair yargısal süreç devam ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvurudan da şahsiyet netice alamamamız durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımayı düşünüyoruz” dedi.

ADANA


Etiketler : Kadri Bağdu, gazeteci Kadri Bağdu, Kadri Bağdu cinayeti,