'İşgalcilere hizmet etme'

28 Tem 2021

Türkiye’nin saldırılarına karşı tutum almayan KDP’ye tepki yağdı, çağrı yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan sınırındaki Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına yönelik operasyonu devam ediyor. KDP’nin saldırılar için yeniden hareketlenmesi de KDP’ye karşı tepkileri arttırıyor.

Süleymaniye’de Dêrîn Peşmergeleri (eski) ve siyasi tutuklular adına açıklama yapıldı, Qamişlo ve Avrupa’nın birçok kentinde yürüyüşler yapıldı. Eylemlerde KDP’nin tutumundan vazgeçmesi istendi, “işgalcilere hizmet etme” çağrısı yapıldı.

Federe Kürdistan’ın Süleymaniye kentine bağlı Qeredax beldesinde bir araya gelen Dêrîn Peşmergeleri, açıklama yaptı. Açıklamayı Elî Meruf okudu. Meruf, “Şimdi Türk devleti, ortakları ile yaptığı anlaşma ile Kürt halkına saldırıyor. Eskisi gibi şimdi de bazı kesimler, işgalcilerin hizmetine girerek ihanet çizgisine geçmişler. Özellikle de Barzani ve KDP’nin bazı yetkilileri önceki gibi bir kez daha işgalcilerin koruyucusu olmuş  ve Kürt halkının kazanımlarının yok olmasını istiyorlar” dedi. Açıklamada, “Eğer A planı HPG’nin yok edilmesi ise B planı da Güney Kürdistan’ın tüm kazanımlarının yok edilmesi ve statüsünün ortadan kaldırılmasıdır” denildi. Açıklamada, KDP peşmergelerine çağrı yapılarak, yetkililerin isteklerine karşı çıkarak gerillaya karşı savaşmamaları ve Türkiye’nin saldırılarına karşı durmaları istendi. Açıklamada tüm eski peşmergelere de çağrı yapılarak Kürtler arası çatışmaya karşı çıkmaları ve ulusal birlik için çalışmaları istendi. Siyasi tutuklular adına yapılan açıklamayı da Serwer Zindani okudu. Açıklamada, “Biz zindanlarda  Kürdistan’ın savunması ve Kürt ulusal birliğinin oluşması için savaştık. Ancak şu anda bazı Kürt partileri Kürdistan’ın işgali için işgalcilerle işbirliği yapıyor. Hiç kimsenin bunu kabul etmemesi gerekir” denildi.

 Avrupa’da eylem

Almanya’nın başkenti Berlin, Duisburg, İsviçre’nin Cenevre kentinde, Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers le Bel ile Drancy banliyölerinde Kürtler ve dostları alanlara çıktı. Eylemlerde Türkiye’nin saldırıları ve KDP’nin tutumu protesto edildi.

Gençler yürüdü

Qamişlo’nun Korniş Mahallesi’ndeki Sew (Xaliç) Kavşağı’nda bir araya gelen çok sayıda genç yürüyüş yaptı. Gençler, Türkiye’nin Metîna, Zap ve Avaşîn’e yönelik saldırıları ile  KDP’nin saldırılara destek vererek, Kürtler arası çatışma ve savaşın da zeminini hazırlayan tutumunu protesto etti. Gençler, KDP’nin bir an önce tutumunu değiştirmesini ve ulusal birlikten yana tavır almasını istedi. 

Yüksekova’da patlama

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde askeri personel taşıyan zırhlı minibüsün geçişi esnasında patlama yaşandı. Yüksekova-Şemdinli kara yolunun Dişli (Memkava) ve Aşağı Ölçek (Yêkmala Jêri) köyleri arasında kalan bölümünde yaşanan patlamanın ardından bölgeye çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Patlamada 11’i ağır 19 askerin yaralandığı belirtildi. Aralarında rütbelilerin de olduğu yaralı askerler ambulanslarla Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralı olan bazı askerlerin burada yapılan ilk müdahalelerinin ardından Van’daki hastanelere sevk edildiği belirtildi.

 2 asker yaşamını yitirdi

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonun sürdüğü Federe Kürdistan Bölgesi’nin Xakurkê bölgesinde yaşanan çatışmalarda 2 asker yaşamını yitirdi.


Etiketler : KDP,