Irkçı katliama tepki: Sorumlular derhal yargılansın

02 Ağu 2021

Meram'da Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı katliam Hatay ve Mardin'de protesto edildi. DAD ise yaptığı açıklamayda 'Sorumlular yargılanmalı' dedi

Konya’da Dedeoğulları ailesine yönelik gerçekleşen ırkçı katliama tepkiler dinmiyor. Katliam pekçok ilde yapılan açıklamalar ile protesto edildi.

Hatay

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, Konya’da katledilen Dedeoğulları ailesine ilişkin şube binasında açıklama yaptı. "Nefret saldırılarını ve şiddeti durdurun" diyen İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk,  “Siyasi iktidarı ayrımcı ve nefret içerikli söylem ile politikaları terk edip, toplumsal barışa daha fazla zarar vermemeye davet ediyoruz. Geçmişte yaşanmış benzer olaylarda böyle davranılmadığı ve failler cezasızlık zırhı ile korunduğu için bugün yaşanan vahim olaylar tekrar etmiştir. Demokrasi, barış ve insan haklarından yana olan herkesi ortak tutum almaya, ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete hayır demeye davet ediyoruz" dedi.

DAD: Sorumlular yargılanmalı

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, Konya’da Kürt aileye yönelik gerçekleşen ırkçı katliamı kınadı. Farklılıkların sürekli hedefte olduğu belirtilen DAD açıklamasında, “Ötekilere karşı işledikleri suçlardan adalet önünde hesap sorulmadı, idari ve hukuki olarak devamlı korundular. Farklılıklara karşı nefret suçu söylemleri, ayrıştırma, hedef gösterme, şiddete ortam hazırlayan algı oluşturma devamlı güncel olan bir siyaset tarzı oldu” denildi.

Açıklamada, devamla şunlar belirtildi: “İktidar hırslarınız için, halkların ortak yaşam kültüründen elinizi çekiniz. Halklara karşı, doğaya karşı, topluma karşı suç işlemekten vazgeçin. Nefret suçu işleyen tüm yetkililer başta olmak üzere mutlaka yargı önüne çıkarılmalı, bağımsız mahkemelerce yargılanmalıdır. Başta iç işleri bakanlığı olmak üzere, yerinde ve zamanında müdahale etmeyen tüm kamu görevlileri istifa etmeli, yargı önünde hesap vermeliler.”

Mardin

Konya'daki ırkçı saldırıya karşı Kızıltepe Emek ve Demokrasi Platformu Özgürlük  Parkı'nda açıklama yaptı. HDP, DBP ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri de açıklamaya katıldı. "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" pankartının ardında platform adına açıklama yapan Eğitim Sen Kızıltepe Şube Yöneticisi Zeki Tekin, Konya’da yaşanan ırkçı katliamı kınadığını belirterek, “Tetikçiler derhal yakalanmalı, yargı önünde hesap sorulmalıdır. Saldırılara zemin sunan ayrımcı, milliyetçi, şovenist, faşizan politikalar son bulmalıdır” dedi.

Açıklama atılan “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Jin jiyan azadi” sloganları ve gerçekleşen oturma eylemi ile son buldu.

Diyarbakır'da polis ablukası

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Konya'da yaşanan ırkçı saldırıyı protesto etmek için HDP Bağlar ilçe binası önünde yapmak istediği basın açıklamasını polis engelledi. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda TJA aktivistinin ilçe binasından çıkışı polislerce engellendi.

Oturma eylemi

Yüzlerce polis ve onlarca gözaltı ile zırhlı araç ilçe binası çevresini sararak binanın giriş ve çıkışlarını kapattı. Polislerin açıklamaya izin vermemesinin ardından kitle saatlerce oturma eylemi yaptı. Oturma esnasında kitle alkış ve zılgıtlarla durumu protesto etti.

Kitle oturma eyleminin ardından dağıldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Konya Meram ırkçı saldırı, konya'da ırkçı saldırı, Konya'da katliam, konyada kürt aileyi katlettiler,