Irak'ta ikinci köy baskını

27 Eki 2021

Irak'ta peş peşe köy baskınları ve katliam haberleri geliyor

Irak’ın Diyale (Diyala) vilayetine bağlı Şareban (Mikdadiye) ilçesi Reşad köyüne 26 Ekim'de baskın yapan IŞİD’in katliamında ölü sayısı 12'ye yükseldi. Bir köyden daha katliam haberi geldi.

Diyala vilayetinde, Nehir El-İmam Köyüne de bir saldırı düzenlendiği öğrenildi. El-Sûmeriya News’in haberine göre, Nehir El-Îmam köyünde de 7 kişi katledildi. Saldırının ardından köyde bazı evlerin de ateşe verildiği belirtildi. Bu saldırıyı kimin düzenlediği henüz netleşmedi.

 

26 Ekim saldırısı

Irak’ın Diyale (Diyala) vilayetine bağlı Şareban (Mikdadiye) ilçesi Reşad köyüne 26 Ekim'de IŞİD’liler saldırı düzenlemişti.

Diyale’nin merkezi Bakuba’nın 40 kilometre kadar uzağındaki Şareban (Mikdadiye) ilçesinin doğusundaki köye yönelik saldırıda ilk açıklamalar 11 kişi yaşamını yitirdiği yönündeydi. 16 kişinin de yaralandığı kaydedilmişti.

IŞİD'in önemli ismi yakalanmıştı

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak istihbarat güçlerinin, IŞİD'in İdlib'de öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yardımcısı ve mali sorumlusunun yakalandığını duyurmuştu. Ardından Sami Casim’in Türkiye'de yakalandığı haberleri çıkmıştı. Açıklamaya göre, Sami Casim uluslararası düzeyde aranıyordu ve örgütü yöneten üst düzey komitenin üyesiydi. Ayrıca IŞİD’in yeni lideri Abdullah Abdullah Kardaş’a da yakın olduğu kaydediliyordu.

KDP saldırısı

Öte yanndan Federe Kürdistan Bölgesi'nin Şêladizê ilçesinde KDP’ye bağlı silahlı güçlerin saldırısı sonucunda bir kişi yaşamını yitirdi. Bir kişiden de haber alınamadığı belirtildi. RojNews’in haberine göre, KDP güçlerinin 26 Ekim gecesi yurttaşların Sınır Muhafızları Kontrol Noktasına geldiği sırada KDP silahlı güçleri tarafından ateş altına alındılar. Saldırıda Rêkanî Aşireti üyesi Wezir Tayip yaşamını yitirdi. 

DİYALA

 


Etiketler : Diyala, IŞİD,