İpek Er için adalet

14 Eki 2021

İpek Er’e tecavüz edip ölüme sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması 3 Aralık’ta. Avukat Mehtap Sert, ‘Herkes davayı sahiplenmeli’ dedi

Batman’ın Beşiri ilçesinde İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı dava, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Zanlı Musa Orhan’ın devlet tarafından korunması ve tutuksuz olarak yargılanması ise başta kadınlar olmak üzere toplumda büyük tepkiyle karşılanmıştı. Bu tepkiyi dile getiren oyuncu Ezgi Mola hakkında soruşturma başlatılmış, ardından da zanlı Orhan’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle 5 bin 200 TL adli para cezası verilmişti. 

Yanı sıra zanlı Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’ya ceza verilmesini eleştiren oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında da zanlıya “hakaret ettiği” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 

İpek Er’in ailesinin avukatlarından Mehtap Sert, davanın seyrine ve yaşanan son gelişmelere ilişkin JINNEWS’e konuştu.

‘Keyfi susma hakkı kullanıyor’

Yargılamanın başından itibaren zanlı Orhan’ın duruşma salonuna gelmediğini ve SEGBİS ile katıldığını belirten Mehtap Sert, avukatlar olarak zanlıya bu şekilde soru sorma haklarının kısıtlandığına dikkat çekti. Sert, “Kendisi keyfine göre susma hakkını kullanıyor. Sanık en başında susma hakkını kullandıysa dosyadaki hiçbir veriye dair konuşmaması gerekirdi. Ancak Musa Orhan, keyfi olarak konuşup bu dosyanın bir ‘töre cinayeti’ olduğunu söylüyor, bölgeye dair kötülemelerde bulunduktan sonra yine susma hakkını kullanıyor. Susma hakkının genel içeriğine aykırı hareketlerde bulunuyor” dedi.

‘Ciddi hakaretler söz konusu’

Zanlı Orhan ve avukatları tarafından bölgeye yönelik düşmanca söylemlerin de davada sıkça yer aldığına dikkat çeken Avukat Sert, “Burada bölgeye, aileye dönük hakarete varan cümleler kuruluyor. Biz ısrarla dosyanın intihar dosyası değil, nitelikli cinsel saldırı dosyası olduğunu belirtiyoruz. Sanık avukatının savunma yaparken kendisini müvekkilinin yerine koyarak savunma yapmaması gerekir. Müvekkilinin yaptığı eylemleri ifade ederken hukuka uygunluk, meşruluk anlamında tartışması gerekir. Ancak sanık vekilleri bugüne kadar bunu hiç yapmadı.”

Amaç kadınları susturmak 

Musa Orhan’ın avukatlarının Ezgi Mola’dan sonra Farah Zeynep Abdullah hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını yorumlayan Sert, “Kadın hareketinin bu dosyada gösterdiği emek çok fazla. Bu emeğin biraz görünür kılınabilmesi ve toplumsallaşabilmesi, bunun bir neticesinin olabilmesi için de önemli. Ezgi Mola ve Farah Zeynep Abdullah bu davayı görünür hale getirdiler. Onlara yapılan saldırılar aslında onların sesini kısmaktır. Bu şekilde insanların geri adım atacağına inanıyorlar. Amaçları, paylaşımları engellemek ve suçların üstünü örtbas etmek” şeklinde konuştu. 

ANKARA


Etiketler : İpek Er,