İlk 6 ayda hak ihlalleri ve işkence arttı

24 Ağu 2021

AKP-MHP yönetimi işkence politikasını sürdürüyor. İHD raporuna göre 6 ayda gözaltında 42 kişi işkenceye maruz kaldı. 54 kişi de gözaltı yerleri dışında işkence gördü

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2021 Yılı İlk 6 Ay İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu  dernek binasında açıkladı. Raporu açıklayan İHD Eşbaşkan Yardımcısı Rahşan Bataray Saman, 2021 yılı ilk 6 aylık döneminde insan hakları ihlallerinin sistematik bir biçimde arttığını ve Kürt sorununda güvenlikçi politikalar ile çözümsüzlükte ısrarın sonucu olarak bölgede vahim bir ihlal tablosuyla karşı karşıya kalındığını söyledi. Saman, çatışmalı ortamın devam ettiği bu süreçte; işkence ve kötü muamele, ifade ve örgütlenme özgürlüklerine yönelik baskılar, cezaevlerinde süregelen ihlaller, açlık grevi, askeri operasyonlar ve yasaklamalardan kaynaklı meydana gelen ihlaller, kadına yönelik şiddet gibi ihlal başlıklarında önemli artışlar yaşandığını kaydetti.

Kapatma davası son halka 

HDP’ye açılan kapatma davasını Kürt siyasetçi ve hak savunucularına dönük baskıların son halkası olarak değerlendiren Saman, yargı eliyle yürütülen baskılara son verilmesi çağrısı yaparak, “Kayyım politikasının tüm uygulamaları ile kalıcı bir idari yönetim haline getirilerek halkın seçme ve seçilme hakkının tümü ile bertaraf edildiğine tanık olduk” dedi. Devlet yetkilileri eliyle işlenen suçlarda artış olduğunu ve bunun temelini cezasızlık politikasından aldığını ifade eden Saman, 6 aylık bilançoyu açıkladı.Bilançoda,“2021’in ilk 6 ayında 29 kolluk yaşamını yitirirken 17’si de yaralandı. 129 örgüt üyesi hayatını kaybederken en az 2’si de yaralandı. Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Garê bölgesinde gerçekleşen hava destekli operasyonda PKK tarafından alıkonulan 12 kolluk ve bir Irak vatandaşı yaşamını yitirdi” ifadeleri yer aldı.

İmralı ‘tecrit’ adası 

İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecride de değinen Saman, “İmralı’da tutulan Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın avukatları ve aileleri ile iletişim hakları hukuka aykırı bir şekilde engellenmektedir. Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar İmralı Adası’na nakledildikleri 2015 yılından bugüne kadar bir kez dahi avukatları ile görüşmelerine izin verilmemiştir. Öcalan ile 2019 yılında 5 avukat görüşmesi gerçekleşebilmiş, 7 Ağustos 2019 tarihli son avukat görüşü sonrası kesintisiz yasaklama uygulamasına yeniden başlanmıştır” dedi. Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin konuşan Saman, “Eylemcilerin grevi 23 Ağustos 2021 tarihi itibari ile 270’inci gününe girmektedir. Hapishanelerdeki tecrit başta olmak üzere meydana gelen kategorik hak ihlalleri BM Mandela Kurallarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamaya son verilmeli, gerek avukat gerekse aile görüşleri yaptırılmalıdır” diye belirtti. 6 aylık bilançoyu açıklayan İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulselam İnceören,“Güvenlik güçleri tarafından, ‘keyfi öldürme’, ‘silah kullanma yetkisinin ihlali’ veya ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle1 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı. Cezaevlerinde intihar ettikleri iddia edilerek şüpheli bir şekilde 2 tutuklu yaşamını yitirdi, 1 tutuklu yaralandı. 8 asker ve polis, intihar ettikleri iddia edilerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 1 siyasi parti yöneticisi saldırı sonucu yaralandı. 1 gazeteci ve 5 sağlık görevlisi gerçekleşen saldırılarda yaralandı. Sınır hatlarında 1 kişi vurularak yaşamını yitirdi. 1 kişi ise donarak ölü bulundu. Mayın patlamalarında 2 çocuk yaşamını yitirdi, 1 çocuk yaralandı, 1 yetişkin (erkek) yaşamını yitirdi. 5 çocuk, 28 kadın ve 3 erkek olmak üzere toplam 36 kişi kuşkulu bir biçimde ölü olarak bulundu. 5 kent ve bu kentlere bağlı 19 ilçe sınırlarında 7 kez özel güvenlik bölgesi ilanları gerçekleşti. 2 kent merkezi ve bu kentlere bağlı 8 ilçede bulunan 130 köy/mahalle ve bağlı bulunan onlarca mezrayı kapsamına alacak şekilde toplamda, 8 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bir aile, korucularının baskısıyla yaşadıkları köyden göç etmeye zorlandılar” diye konuştu.

Gözaltında işkence 

Gözaltında 42 kişinin işkenceye maruz kaldığı 54 kişinin ise gözaltı yerleri dışında işkence gördüğünü belirten İnceören, ajanlık dayatmaları ve baskıların devam ettiğini söyledi. 992 kişinin gözaltına alındığını ifade eden İnceören, siyasetçilere verilen cezaları ve parti binalarına yapılan saldırıları da sıraladı. Tutuklulara dönük sürgün/sevklerin ve verilen disiplin cezalarının da ayrıntılı sıralandığı bilançoda güvencesiz çalıştırmaya bağlı olarak 12 işçinin yaşamını yitirdiği ve 6 işçinin de yaralandığı belirtildi. Son olarak,“2021 yılının ilk 6 ayında; 2 İlçe Belediye Eşbaşkanı görevden alınırken, 1 ilçe belediyeye kayyım atandı. 4 Belediye Meclis Üyesi ve 4 İl Genel Meclis Üyesi görevinden alındı” denildi. 

Kadına şiddet durmadı 

13 kadın intihar etti, 2 kadın da intihar teşebbüsünde bulundu” diyen İnceören,“18 kadın aile içi şiddet sonucu yaşamını yitirdi, 10 kadın ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı. 3 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı. 5 kadın toplumsal yaşamda saldırı sonucu yaşamını yitirdi, 12 kadın ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı. 17 kadın cinsel saldırıya maruz kalırken, 9 kadın ise fuhuş yapmaya zorlandı. 1 kadın ise kaçırılma girişimine maruz kaldı. 6 çocuk intihar etti. 2 çocuk aile içi şiddet sonucu yaşamını yitirdi. 10 çocuk ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı. 4 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. 2 çocuk toplumsal yaşamda maruz kaldığı şiddet sonucu yaşamını yitirdi, 3 çocuk ise yaralandı. 11 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. 1 çocuk kaçırılarak alıkonuldu ve çocuk şantaj yapılarak cinsel istismara maruz kaldı” dedi.

DİYARBAKIR

 


Etiketler : İşkence, ihd,