‘İlişkileri araştırılmadı’

21 Haz 2021

Av. Aslan, saldırganın soruşturmasının rekor hızda tamamlandığını söyledi

İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü’ne yönelik 17 Haziran’da gerçekleştirdiği saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, teslim olmasının üzerinden 24 saat dahi geçmeden “tasarlayarak adam öldürme” suçlamasıyla tutuklandı. 

Saldırgan Gencer, hem emniyette hem de savcılıkta verdiği ifadesinde işlediği cinayeti soğukkanlılıkla anlatıp, pişman olmadığını ifade etti. Hazırlanan emniyet fezlekesinde verdiği beyanlarla yetinilerek, “herhangi bir örgütle bağlantısı olmadığı” belirtilen Gencer’in saldırıyı tek başına gerçekleştirdiği kaydedildi. HDP’ye saldırıda bulunup, Deniz Poyraz’ı katleden Gencer hakkında yürütülen soruşturma, ortaya çıkan güvenlik zafiyeti ve yanıtsız kalan diğer soruları parti avukatı Türkan Aslan ile değerlendirdi. 

‘Parti binası emniyetin ortasında’

Parti binasının konumuna dikkati çeken Aslan, binanın emniyete çok yakın olduğunu, ayrıca uzun zamandır parti binasının önünde polislerin çadır açtığını belirtti. Aslan devamla, olay günü de polislerin kapı önünde olduğunu aktardı. Aslan, “İş hanının içerisinde bir sürü iş yeri var, birçok işyeri sahibi içerde. Bu arada apartman yönetici saldırganın içeri girmesiyle ilk çığlık sesini duyduğunu ancak bunun başka bir şeyden kaynaklandığını düşünüyor. Silah sesiyle birlikte aşağıya doğru iniyorlar ve kapıda 3 polisi görüyorlar. Silah seslerini duyduklarını söylemelerine rağmen bir müdahale yok. Orada ikinci silah sesiyle birlikte dışarı çıkıyorlar” dedi. 

Aslan, “Saldırgan tutanaklardan anlaşıldığı kadarıyla 24 saat dolmadan işlemleri bitiriliyor, araştırmalar yapılıyor, ifadeler alınıyor, deliller toplanıyor ve üzerine güvenlik güçleri fezlekesini hazırlıyor ve savcılığa intikal ediyor. Bu bugüne kadar şahit olduğumuz bir hız değil. Sadece sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan insanlar dahi neredeyse 14 gün tutuluyor” diye konuştu. 

‘SADAT’la ilişkisi sorulmadı’ 

Emniyetteki ifadesinin çok yüzeysel alındığını aktaran Aslan, “Bu işin örgütsel bir yapıyla yapıldığı ve o yüzden de azmettiricilerin, yardım edenlerin bir bütün olarak etkin ve etkili soruşturmayla ortaya konulması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Katilin SADAT’la ilişkisi ve Minbiç’teki faaliyetleri hakkında hiç soru sorulmadığını aktaran Aslan, “Eğer bunlar araştırılırsa, saldırganın azmettiricisinden yardım edenine bütün olarak ortaya çıkarılması sağlanabilir” diye konuştu. Silah ruhsatı alımında birçok prosedür olmasına rağmen saldırganın bu kadar rahat ruhsat almasının da kafalarda soru işareti yarattığını belirten Aslan, “Bu olay tekil bir olay değil, arka planı olan ve siyasal saiklerle yapılan bir eylemdir. Etkili ve etkin bir soruşturmayla maddi gerçeklerin ortaya çıkarılmasına hizmet eden bir soruşturma bekliyoruz” dedi.

Berivan Altan - Naci Kaya/İzmir-MA 


Etiketler : Deniz Poyraz, Deniz Poyraz'ın katledilmesi,