İktidarın korkulu rüyası‘Sokaklar’

25 Kas 2021

Millet ittifakının ‘sokağa çıkmayın’ çağrısını iktidarın ekmeğine yağ sürmek olarak değerlendiren muhalefet partileri, iktidarın korkulu rüyası olan sokak eylemelerinin süreceği mesajını verdi

TL’nin giderek değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine halk dün birçok kentte sokaklara indi. Sokaklarda, “Hükümet istifa”, “AKP istifa” sloganları atılırken, Millet İttifakı’ndan “sokağa çıkmayın, sandığı bekleyin” yönünde açıklamalar geldi. Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş, halkın tepkisi ve Millet İttifakı’nın çağrısını değerlendirdi.

Halkın verdiği tepkiyi, “Uzun yıllardır sürdürülen ekonomik ve siyasi politikaların artık dayanılmaz hale geldiğinin göstergesi” olarak değerlendiren Elif Torun Öneren, halkın aydan aya yoksullaştığını ve AKP’ye oy veren çoğunluğun da artık isyan ettiğini vurguladı. Öneren, “Erdoğan’ın itiraf gibi olan açıklamalarının da bu öfkede büyük payı var. Daha dün patronlara ‘ne istediniz de vermedik, grevleri yasakladık’, erkeklere ‘siz yapın biz kollarız’ diyenler ile her gün savaş ve işgal tezkereleri çıkaranları istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Halkın kendi gücüne güvenmesi gerektiğini işaret eden Öneren, “Birleşik mücadele gücümüzle bu saldırılara karşı koyabilir, kazanımlar elde edebiliriz. Kazanmaktan başka seçeneğimiz yok” şeklinde konuştu.

‘Sokaklar iktidarın korkulu rüyası’

Halkın uzun bir süredir ekonomik yükün altında ezildiğini ifade eden Nebiye Merttük, “İktidar ise tüm bu yükü görmezden gelerek, yandaş sermayedarlarına alternatif çözüm öneriyor ama halka herhangi bir çözüm önermiyor” dedi. “Halkın sokaktaki meşru muhalefeti, iktidarın korkulu rüyasıdır” diyen Merttürk, muhalefet partilerinin sokağa çıkanları telkin etmesini iktidarın ekmeğine yağ sürmek olarak değerlendirdi. Bu iktidarların sonunu her zaman güçlü bir sokak muhalefeti getirmiştir. Haklı, meşru ve militan bir halk hareketi getirmiştir. Şimdi de böyle olacaktır” diye belirtti. Merttürk, “Bundan sonra da tüm demokrasi bileşenleriyle sokaklarda yan yana haklı mücadeleye devam edeceğiz” mesajını verdi.

‘Genel greve gidilmeli’

Millet İttifakı’nın, yaptığı açıklamalarla iktidarın ekmeğine yağ sürdüğüne dikkati çeken Ercüment Akdeniz de, “Halkın bu süreçte gerek Cumhur İttifakı’nın gönderilmesi gerekse Millet İttifakı eğer seçimi kazanırsa kendi taleplerinin karşılanabilmesi için emeğin örgütlü gücünü göstermesi gerekir” diye belirtti. Akdeniz son olarak halk ittifakı çağrısı yaptı.

ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş ise, AKP-MHP bloğunun yönetememe krizi içerisinde olduklarını belirterek, “İktidar, bu siyasi ve iktisadi sorunu, bölgesel yayılmacı işgal politikalarıyla ve emekçileri her gün daha fazla yıkıma uğratan ekonomi politikalarıyla gidermeye çalışıyor. Sokağa yansıyan öfke tam olarak iktidarın siyasi ve iktisadi politikalarınadır” dedi. Eylemlerin daha fazla büyüyeceğini vurgulayan Gümüştaş, “Genel grev çağrısı yapılmalıdır. Grevin de yaşamı durduracak eylem biçimleriyle birleştirilerek genel bir direnişe dönüştürülmesi gerekli”  vurgusu yaparak ancak sokakta örülecek bir muhalefetin iktidardan hesap sorabileceğinin altını çizdi.

‘Kapitalizme ve faşizme karşıbirleşelim’

Yaşanan krize ilişkin HDK Yürütme Kurulu da yazılı bir açıklama yayınladı. “Yarattıkları krizi çözme gücünden yoksun sistem güçleri, savaş-işgal politikalarıyla, milliyetçi-ırkçı, dinci, cinsiyetçi saldırganlıkla, dizginsiz yasakçılık ve devlet terörüyle toplumu baskı altında tutarak krizi yönetmeye, iktidar ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar” denilen açıklamada, “Son bir iki gündür pek çok ilde açığa çıkan ve sokaklara taşan demokratik ve fiili meşru protesto gösterileri, halk tepkisinin birleşik kitlesel ve örgütlü yönde bir halk hareketi olarak gelişme potansiyelini ve olanaklarına işaret ediyor” denildi. Açıklamada, “HDK olarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratmak amacıyla güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : geçinemiyoruz,