İkizköylüler arkeolojik eserlerin korunması için dava açtı

17 Eyl 2021

İkizköylüler, maden ocağına karşı mücadeleye devam ederken bölgede bulunan arkeolojik eserlerin korunması için de dava açtı

Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen Ormanı’nda genişletilmek istenen Linyit Maden Ocağı'na karşı bölge halkı ve yaşam savunucularının nöbet eylemi sürüyor. Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) ile köylüler, bölgede bulunan arkeolojik eserler için gerekli önlemlerin alınmaması üzerine Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’ne dava açtı.

Köylüler, dava dilekçesinde maden sahasının içinde kalan arkeolojik şehir kalıntılarının neden koruma altına alınmadığını sordu. Maden çalışmalarının devam ettiği belirtilen dilekçede, “Dünya mirası niteliğindeki ulusal kültür varlığımız termik santral şirketinin müdahalesine ve tasarruflarına açık bir şekilde korumasızdır” ifadelerine yer verildi. 

 

Binlerce hektara yayılan linyit madeninde daha önce de pek çok arkeolojik buluntuya rastlanmış, Milas Müze Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle arkeolojik buluntular madenden uzaklaştırılıp Milas Müzesi’ne ya da Ören’de oluşturulan Arkeopark’a götürülmüştü.

MUĞLA

 


Etiketler : akbelen ormanları, İkizköy,