İkinci dalga kaçınılmaz!

27 Haz 2020

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs vakasında sayı,Türkiye ve bölge kentlerinde artarken 2. dalga endişesi yaratıyor. Uzmanlar yeterli önlemler alınmaz ise 2. dalganın ilkinden daha ağır geçme ihtimali uyarısında bulunuyor

Küresel salgın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kontrol altına alınmazken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Haziran’dan itibaren kısıtlamaları gevşeten açıklamasının ardından kent değiştirenler ile birlikte birçok bölgede yeni vakalar ortaya çıktı. Birçok kentte hastaneler dolmuş durumda. Özellikle Antep, Batman, Diyarbakır, Van, Şırnak ve Cizre’de vaka sayılarında patlama yaşanıyor. Bu da 1. dalga bitmeden 2. dalga yaşanıyor yorumlarına neden oluyor ve halkta endişe uyandırıyor.

Türkiye ve bölge kentlerinin yanı sıra bazı ülkelerde salgın hızla yayılmaya devam ederken diğer ülkelerde ise 2. dalga endişesi bulunuyor. İngiltere’de sağlık uzmanları, temmuz başında önlemlerin gevşetilmesinden sonra oluşabilecek yeni bir salgına hazırlık yapılması konusunda hükümeti uyarıyor. BBC Tükçe’nin haberine göre Warwick Üniversitesi’nden Dr. Mike Tildesley, “Şu anda büyük bir bilinmezlik var... Bu da beni çok endişelendiriyor” diyor. Dr. Tildesley “Vaka sayıları artışa geçerse sokağa çıkma kısıtlamalarını devreye sokarak bunu bastırabiliriz. Bu her zaman elimizde bulunacak bir seçenek. Önlemler, belirgin bir şekilde gevşetilirse ağustos sonu eylül başı gibi ikinci bir dalga görülebilir” diyor.

Sil baştan olabilir

BBC’ye konuşan London School of Hygiene and Tropical Medicine’den (Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu) Dr. Adam Kucharski, “Veriler, insanların çoğunun hâlâ bulaşıma açık olduğunu gösteriyor. Yani bütün önlemleri kaldırırsak şubatta bıraktığımız noktaya döneriz. Her şeye baştan başlamış gibi oluruz” diye konuşuyor.

Lokal salgın çıkabilir

Dr. Kucharski, “Bulmamız gereken esas denge, bir yandan kontrolü korurken diğer yandan kısıtlamaları günlük hayatı en az etkileyecek seviyeye çekmek. Hiçbir ülke bütün önlemleri kaldırıp başladığı noktaya dönmeyecektir” diyor. Dr. Kucharski, önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte lokal salgınların birkaç hafta içinde ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Kış uyarısı

Nottingham Üniversitesi’nden Prof. Jonathan Ball “Bahar ayları bize kesinlikle yardımcı oldu” diyor. Kış için uyarılarda bulunan Ball, “İkinci bir dalga kaçınılmazdır, özellikle de kış aylarına girerken. Hükümete düşen görev, dalganın zirve noktasının sağlık sistemini tıkayacak noktaya gelmesini engellemek” diyor. 100 yıl önceki İspanyol gribinde de ikinci dalga ilkinden daha ölümcül olmuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Küresel salgın, koronavirüs vakası, Kovid-19,