‘Husumet’ değil ırkçılık!

23 Tem 2021

İktidarın ayrıştırıcı dilinden cesaret alan ırkçı grupların saldırıları can aldı. Konya’da Kürt aileye dönük ırkçı saldırıda Hakim Dal jandarmanın gözü önünde katledildi. Gazetemize konuşan ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, 'Mesele tarla değil, ırkçılık' dedi

Son aylarda Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar hız kazanırken, AKP’nin kutuplaştırıcı dili ve saldırıların cezasız kalması ise saldırganlara daha çok cesaret veriyor. Önceki gün Afyon’da yaşanan ırkçı saldırının ardından bir saldırı da Konya’da yaşandı.

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye önceki gün ırkçı saldırı gerçekleşti. En az 60 kişi olan ırkçı grubun silahlı saldırısında, 43 yaşındaki Hakim Dal katledildi. Karahüyük’de yaşayan saldırgan grubun daha önce de aileyi defalarca kez tehdit ettiği öğrenildi. 

Valiliğe göre ırkçılık yokmuş!

Saldırıda öldürülen Dal, Konya Şehir Hastanesi’ndeki otopsi işlemlerinin ardından Tatlıcak mezarlığına defnedildi. Cenazede Kürtçe ağıtlar yükselirken, aile fertleri sinir krizi geçirdi. Saldırıya çok sayıda tepki gelirken, Valilik ise ırkçı saldırıyı görmeyerek “husumet” açıklaması yaptı. Konya Valiliği ise yaptığı açıklamada “adli” bir olay olduğunu ve hayvanların mera ve bahçelere zarar vermesinden kaynaklanan “husumet” nedeniyle yaşandığını iddia etti. 

‘Mesele tarla değil, ırkçılık’

Gazetemize konuşan ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, muhtar dahil 60 kişilik bir grubun arazi meselesini bahane ederek ailenin iki üyesine saldırdığını ve “Hakim olay yerine gelene kadar jandarma da olay yerine geliyor. Jandarmadan cesaret alan saldırganlardan 7 kişi maktulü döverken bir kişide arkadan silahla vurup öldürüyor. Böylesi bir olay için yalnızca üç kişilik bir jandarma ekibi gönderiyorlar. Açık bir güvenlik zafiyeti var” dedi. Ailenin daha önce de tehdit edildiğini vurgulayan Karabulut, “Aile bu nedenle bir yıldır çiftliklerini satılığa çıkarmış durumda. Aile bu olaylar büyümeden sessiz sakin bir şekilde çekip gitmek istiyor. Bunu yapmaya fırsat bulamadan bu olay yaşanıyor. Bu saldırılar tarla meselesi değil tamamen etnik nedenlerle ve ırkçı saiklerle yapılmış bir saldırı” dedi. 

‘Üstünü örtmek istiyorlar’

Valiliğin olaydan sonra bir başsağlığı bile dilemeden, yaptığı açıklamanın bir saldırı olduğunu belirten Karabulut, “Sırf bu pisliği örtmek için sorumsuzca bir açıklama yapmışlar. Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün yaklaşımı olayı örtbas etme yaklaşımı. Olay yeri inceleme sırasında, ‘olaya karışmayın’ yaklaşımıyla karşılaştık. Ama biz bu olaya karışanların tutuklanması ve hesabını sorulması için HTS kayıtlarının incelenmesi dahil sonuna kadar uğraşacağız” diye konuştu. İktidarın HDP’ye yönelik açıklamalarının ırkçı güruhları cesaretlendirdiğine dikkati çeken Karabulut, yaklaşık bir 1 ay önce Dedeoğulları ailesine dönük ırkçı saldırıyı da hatırlatarak, bu saldırıdan kaynaklı alınan 7 kişiden beşinin kısa sürede bırakıldığını söyledi. Karabulut, bu cezasızlık politikasından cesaret alan ırkçı güruhun “Biz Kürde saldırırız ve birkaç ayda bırakılırız” diye düşündüğünü söyledi.

‘Daha önce de tehdit ettiler’

Saldırıya uğrayan aile fertlerinin verdiği ifadeye ulaşan MA’da yer alan habere göre, olayı anlatan Aydın Dal, kardeşleriyle birlikte 2012’den beri Konya’da hayvancılık yaptıklarını belirterek, taşındıklarından beri komşularının kendilerini sevmediğini ifade ederek şunları söyledi: “Sürekli arkamızdan kendi topraklarına neden geldiğimizi, neden onların topraklarında hayvancılık yaptığımız sorgulayıp, bizi zor duruma sokuyorlardı. Hatta abim bir dönem bu sıkıntılar daha da büyümesin diye o bölgedeki arsamızı satılığa çıkardı. Bizim için Tarım İl Müdürlüğü’ne giderek, ahırlarımızda ‘terörist’ sakladığımız iftirasında bile bulundular” diye kaydetti. Olay günü abisinin haber vermesi üzerine olay yerine gittiklerini belirten Dal, “Mera çevresinde park halinde ve mera içerisinde hareket halinde yaklaşık yirmiye yakın araç vardı. Bir süre sonra askerler köy muhtarını çağırdı. Muhtar bulunduğumuz bölgeye gelirken arkasındaki kalabalık da geldi. Kalabalıktan bize yönelik ‘Bunlar terörist, siz kimsiniz burada gelip hayvancılık yapıyorsunuz…’ hakaret ve tehditleri yükseliyordu. Bunun üzerine bizi linç edecekler diye kaçmaya çalıştık ancak kaçamadık. Kalabalık bizi darp ederken bir el silah sesi duydum ve kardeşim Hamdi ‘Yaralandım’ diyerek yere düştü.” Hamdi Dal da 2017-2020 yıllarında 2 kez hayvanlarının zehirlendiğini belirterek, “Ayrıca çevre köylüler bizim çocuklarımızı da dövüyorlardı. Bunun sebebi ise bizim doğu illerinden göç etmiş ve etnik kimliğimiz olan Kürtlük sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önceden bize hitaben o bölgedeki köylüler ‘Siz Kürtleri burada istemiyoruz. Size burada hayvan güttürmeyiz’ demişlerdi” dedi. 

İlk saldırıya uğrayan Mustafa Dal ise “Çarıklıköy mevkisinde hayvanlarımızı otlatırken yanımıza beyaz renkli kamyonet şeklinde bir araç yaklaştı. Yaklaşık 15-20 kadar şahıs, hem araç içerisinden hem de aracın kasa kısmından inerek ‘anası...’ şeklinde küfür etti ve silah sıkmaya başladılar” diye anlattı. Olaya ilişkin 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : kürt aileye ırkçı saldırı,