‘Her yerdeyiz’ diyorlar

28 Tem 2021

HDP’liler kent kent, sokak sokak dolaşarak halk buluşmaları gerçekleştiriyor

HDP’liler, “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyası kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. HDP’liler önceki gün Adana ve Bursa’daydı. HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Adana’da demokratik kitle örgütleri ile siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi. Burada konuşan Bakırhan, güçlü bir demokrasi ittifakını tartışmak üzere bir araya geldiklerini dile getirdi. Toplumun büyük çoğunluğunu dikkate almayan, ekonomik ve demokrasi sorunları, KHK’lilerin sorunları, Kürt sorunu ile ilgilenmeyen bir iktidarla karşı karşıya olduklarını anlatan Bakırhan, “Her gün intiharlar oluyor. Türkiye’deki yoksulluğu önleme olanaklarımız yetmiyor. Elimizdeki tek araç mücadele etmek” ifadelerini kullandı. Yerel seçimleri değerlendiren Bakırhan, “Seçimler bize faşizan iktidarın aslında  güçlü olmadığını gösterdi. Türkiye’de en geniş demokrasi güçleri nasıl bir araya gelir, hangi ilkeler etrafında buluşabiliriz. Bunu tartışıyoruz. Kürt meselesi çözülecekse dayanışma ile çözülecek” şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise geleceği kurma noktasında Adana’daki bileşimin önemli olduğunu ifade ederek, “Gerek ekonomik, gerek siyasal alanda Türkiye çöküyor. Kadın kırımı artıyor, düşünce ve ifade özgürlüğü  engelleniyor, cezaevlerindeki yangın karşısında hukuk uygulanarak tecridin kaldırılması talebiyle 242’nci gündür açlık grevleri var. Buna devlet buna tek bir yanıt vermedi. İnsanlar ekonomik yoksunluktan dolayı ölüyor. İşsizlik ve sayamadığım tüm alanlarda Türkiye en sonlarda. Örneği AİHM ihlal kararlarında en sonlarda” dedi. 

Demokratik kitle örgütleri ile siyasi parti temsilcileri  de yaptıkları konuşmalarda çeşitli alanlarda demokrasi güçlerinin bir araya geldiğinde AKP iktidarını gerilettiğine dikkati çekti. Tartışmalarda yerellerde gerçekleştirilen bu birlikteliğin Türkiye genelinde de hayata geçirilebileceğini ifade edildi. 

HDP fikriyattır

Bursa’da HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP MYK Üyesi Ferhat Encu’nun katılımıyla Yıldırım ilçe binasında halk toplantısı düzenledi. Toplantının ardından HDP’liler, Gürsu ve Osmangazi ilçelerinde esnafı ziyareti, açık alanlarda halkla bir araya geldi. Daha sonra ise Osmangazi’deki Mevlana Parkı’nda basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada konuşan HDP MYK Üyesi Ferhat Encu, partilerine yönelik baskı ve saldırılara karşı bu kampanyayı başlattıkları söyledi. Halkla buluşmanın önemine dikkat çeken Encu, kent kent sokak sokak çalışma yürüttüklerini aktardı. 

“Barış, demokrasi ve özgürlüğü beraber getireceğiz” diyen Encu, partilerine yönelik tüm baskıları boşa çıkaracakları bunun da halkın desteğiyle mümkün olabileceğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç kenti sokak sokak gezdiklerini belirterek, “Şunu gördük ki kapasına kilit vurulacak bir parti değildir. HDP, halktır. HDP Kürt halkının onurlu direnişinin sözüdür. HDP Türkiye halklarının buluşma fikriyatıdır. Kapattım diyerek kapanmaz” dedi. Oluç, “Sayın Öcalan da barış için mücadele ediyor” diyerek Dolmabahçe mutabakatını hatırlatarak, iktidarın mutabakatı tanımadığını belirtti. Öcalan’ın en son avukat görüşünde “Bir haftada çözerim” dediği Kürt sorununa ilişkin sözlerini de hatırlatan Oluç, “O günden bu güne kadar mutlak tecride devam etti bu iktidar. Demek ki bu iktidar barış istemiyor. Barışı kazanana kadar barış sözümüzü yerine getirene kadar da kararlıyız” dedi.

ADANA/BURSA


Etiketler : hdp,