Her bilette Cengiz’e haraç

27 May 2018

Türk Lirası erirken, hükümete yakın firmaların devletten döviz geliri garantisiyle aldığı ihaleler gündeme gelmeye devam ediyor. Üçüncü havalimanı ihalesini alan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun kurduğu İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu’nun imzasını taşıyan ve havayolu firmalarına gönderilen bir yazı dün sosyal medyada gündeme geldi. Yazıda “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yurt dışına gidecek yolculardan her yolcu için 20 euro yolcu hizmet ücreti alınacak” ifadesi yer aldı. 29 Ekim’de kapatılacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda (AHL) bu ücret 15 dolardı.
Yolcu başına ücretin 15 dolardan 20 euroya çıkması, bugünkü kurlar üzerinden yolcu başına 40 lira artış anlamına geliyor. Bu fark, dış hat yolcu biletlerine yansıtılacak. Öte yandan, dış hat yolcuları için alınacak 20 avro’nun yanı sıra, dış hattan gelip dış hatta giden (aktarma) yolcular için 5 euro, iç hat giden yolcu için 3 euro yolcu hizmet ücreti alınacak. AHL’de aktarmalarda yolcu başına ücret 5 değil 2.5 euro idi.

Döviz vurgunu

Öte yandan, gelir ve borç garantisi verilerek yaptırılan kamu özel işbirliği projelerinin sayısı 158’e, değeri 134.8 milyar dolara ulaştı. Dolayısıyla TL eridikçe dövizle sözleşme yapan şirketler kazanıyor. Öte yandan, bu projeler Türkiye’nin dış borcunu artırarak TL’nin erimesinde de büyük rol oynuyor.

ANKARA


Etiketler :