Siyasi parti ve kurumlardan tepki: HDP'nin yanındayız

18 Haz 2021

HDK, DİSK, Sol Parti, EMEP, Halkevleri ve birçok parti, HDP İzmir binasına yönelik gerçekleşen saldırı ve Deniz Poyraz'ın katledilmesine tepki gösterdi

HDP'ye yönelik saldırıyı CHP, EMEP, SOL Parti, Halkevleri kınadı. Yapılan açıklamalarda, "Saldırılara karşı HDP'nin yanındayız" denildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına yapılan saldırıyı kınadı. Özel, sosyal medya hesabından, "Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına yapılan saldırı nedeniyle yaşamını yitiren Deniz Poyraz'a Allah’tan rahmet diliyor, partisine ve ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Azmettiricisini hepimizin bildiği siyasi bir cinayetle karşı karşıyayız" dedi.

SOL Parti: Baskı ve saldırılara karşı kardeşlik için omuz omuza

SOL Parti’den yapılan açıklamada, “Bu saldırı, HDP’yi hedef gösteren nefret ve düşmanlık dilinin bir sonucudur. Bir arada yaşamı tahrip eden etnik ayrıştırmaya, baskı ve saldırılara karşı kardeşlik için omuz omuza" denildi.

Emek Partisi: Siyasal iktidar ve egemen medya sorumlu

Yaşanan saldırı ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz şunları söyledi: "HDP İzmir İl Örgütüne yapılan silahlı saldırı alçakça bir provokasyondur. Katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı #HDP üzerinden muhalefeti sindirme kampanyasından bağımsız değildir. Siyasal iktidar ve egemen medya sorumludur. Dayanışmayı büyütelim!"

Halkevleri: HDP'nin yanındayız

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük de, Twitter hesabından açıklama yaparak, “HDP'ye yapılan bu saldırı kabul edilemez. Sorumlular bir an önce hesap vermelidir. Biliyoruz ki tek sorumlu silahlı saldırgan değil, ona bu cesareti veren, Kürt düşmanlığından vazgeçmeyen, HDP'yi hedef haline getirenlerdir. Saldırılara karşı HDP'nin yanındayız. Geçmiş olsun” dedi. 

Kılıçdaroğlu: Kimse bu provokasyonlardan medet ummasın!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da HDP'ye yapılan saldırıyı kınadı. Kılıçdaroğlu, "HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak. Göreceğiz hep birlikte. @HDPgenelmerkezi camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" paylaşımında bulundu. 

İmamoğlu: Saldırıyı kınıyorum

İstabul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Yaşamını kaybeden gencimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Saldırıyı kınıyorum. Bu ülke çatışmadan, nefretten, kutuplaşmadan, bölünmeden medet umanlara izin vermez, vermeyecek" paylaşımında bulundu 

CHP'li vekiller: Demokratik siyasete yapılmış bir saldırı 

Saldırıya ilişkin ARTI TV'ye değerlendirmelerde bulunan CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Ali Mahir Başarır, bunun demokratik siyasete yapılmış bir saldırı olduğunun altını çizdi. Şeker, Soylu'yu kendi işini yapmaya çağırırken Başarır, "Ben gerçekten bir milletvekili olarak çok endişeliyim. Aynı düşünmüyorsan saldır, öldür. Bunun temel sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerin kullandığı dil. Ayrıştırıcı, hedef gösterici yaptığı suçlamalardır" açıklamasında bulundu.

Babacan: Siyasi partilerin güvenliğini sağlamak hükûmetin sorumluluğundadır

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "HDP İzmir İl Binasına düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyorum. Mevcut siyasal şiddet iklimini önlemek, siyasi partilerin ve siyasetçilerin güvenliğini sağlamak hükûmetin sorumluluğundadır" ifadelerini kullandı. 

DİSK'ten mesaj

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, HDP İzmir İl Binası'na yönelik saldırının demokrasiyi, halk iradesini ve ülkenin geleceğini hedef aldığını belirterek, "Bu saldırının aydınlatılması ve bu saldırıyla gerçek bir hesaplaşma şarttır” dedi.

HDK: Savaş ortamının ürünü

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, HDP'ye yönelik saldırıyı “Katilin sosyal medyaya yansıyan portresi, iktidarın içerde ve dışarıda yarattığı savaş ortamının ürünü olduğunu göstermektedir” diyerek kınadı.  

AP Türkiye Raportörü: Saldırılara sert tepki vermelidir

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, “Düzenlenen saldırıda HDP’li Deniz Poyraz'ın öldürülmesini sert bir şekilde kınıyoruz” dedi. Saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Raportör Amor, Sosyal Demokrat Grup adına saldırıyı kınarken, Poyraz’ın ailesi ve HDP’yle dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Amor, devamla şunları kaydetti: “Deniz Poyraz'ın ailesine ve arkadaşlarına ve HDP’ye en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Bu üzücü anda kardeş partimiz ile dayanışma içerisindeyiz ve son dönemde yasaklanma ihtimali de dahil olmak üzere haksız yere maruz kaldığı siyasi baskıların kınıyoruz. Bu tür anlamsız saldırılara zemin hazırlayan ve HDP'ye yönelik devam eden siyasi taciz, hedefleme artık sona ermelidir."

Van Barosu: Takipçisi olacağız

Van Barosu, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesini yaptığı yazılı açıklama ile kınadı.

Yazılı açıklamada şu mesajlar yer aldı: 

"HDP’li milletvekillerinin açıklamalarında ifade ettikleri, daha önceden emniyete ve valiliğe başvurularda bulunulduğu ancak bir önlem alınmadığı yönündeki beyanlar dikkate alındığında yaşanan olayda en ufak kusuru dahi bulunan tüm kişilerin titizlikle soruşturulması gerekmektedir. Deniz Poyraz’ın öldürülmesi ile sonuçlanan saldırının takipçisi olacağımız gibi ihmali olan tüm kişilerin soruşturmaya dahil edilerek en ağır şekilde cezalandırılması için mücadele yürüteceğimizi ve demokrasiye yapılan bu ağır  saldırıyı kınadığımızı saygıyla kamuoyuna bildiririz."

Yüksekdağ'dan mesaj

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, twitter hesabından HDP İzmir il binası saldırısında katledilen Deniz Poyraz için başsağlığı mesajı paylaştı.

Yüksekdağ paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı: zmir il binamızda hunharca katledilen #DenizPoyraz, bütün Türkiye halklarının ve kadınların haklılığı ve masumiyetidir. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Ailesine, dostlarına, yoldaşlarına başsağlığı ve Allahtan rahmet diliyorum. atilleri de azmettirenleri de tanıyoruz ve yakalarını bizlerin, bu halkın ellerinden kurtaramayacaklar. Bir haftadır “dava” adı altında Kobanî Katliamının faillerini kurtarıp bizi cezalandıracağını sananlar yine aynı provokasyonları, vahşeti sergiliyorlar. Yine kaos ve katliam çetelerini ortalığa salıp siyasi ömürlerine ömür katmaya çalışanlar döktükleri kanda boğulur. Kobanî protestolarında yitirdiğimiz canlarımızın hesabını vermeden bizleri davalarla, ırkçı kışkırtma ve saldırılarla hedef haline getirenler halklarımızın vicdanında ve eyleminde hak ettikleri yeri bulacaklar.”

Mezopotamya Ekoloji Hareketi: Yaşanan saldırılardan ötürü kaygılıyız

HDP'ye saldırıya bir tepki de Mezopotamya Ekoloji Hareketi'nden geldi. Yaptıkları yazılı açıklamada, yetkililerin saldırı faillerini ortaya çıkarması ve cezalandırılmasını isteyen Mezopotamya Ekoloji Hareketi şunları söyledi:

"Ülkemizde son süreçle beraber yaşananlardan görüldüğü üzere, her türden demokratik itiraza karşı antidemokratik uygulamalar ve müdahaleler sonucu ülkenin açıkça tehlikeli bir gidişata evirildiğini görmekteyiz. Doğa talanına karşı, Van’ın Gürpınar ilçesinin Yolbaşı köyünde toprağını savunan köylülere onlarca güvenlik gücü ve korucu ile yapılan silahlı müdahale, bunun açık bir örneği iken, bir gecede ilga edilen İstanbul Sözleşmesinden ötürü sokağa çıkan kadınlara karşı uygulamaya konulan müdahale, gözaltı, tutuklama furyası meseleyi özetlemektedir. Yine halkın seçtiği belediye başkanlarına atanan kayyumlar, dokunulmazlığı kaldırılan vekiller ve aynı sürecin benzeri sonucu Boğaziçi Üniversitesine atanan kayyumla, seçimle gelenler yerine atama usulü yönetim tarzı, demokratik siyasete vurulan darbeyi göstermektedir.

Yine ülkenin 3. büyük partisi ve demokratik muhalefetin sesi olan Halkların Demokratik Partisi’nin binalarına, üyelerine, vekillerine, belediye başkanlarına yapılan provoke saldırılardan sonra bugün İzmir’in Konak ilçesindeki parti binası silahla basılmıştır. Açıkça bir saldırı olduğu bariz olan, herhangi bir çatışma dâhi olmadığı ortaya çıkmış, bunun sonucunda parti çalışanı ve üyesi olan Deniz POYRAZ silahlı saldırı sonucu yaşamını kaybetmiştir.

Sonuç itibariyle yaşanan saldırıdan ötürü kaygılı olduğumuzu belirtiyor, ailenin üzüntüsünü paylaşıyoruz. Sonrasında ülkeye hâkim olan ötekileştiren, nefret dilini ve bugün yaşanan ölümün bunun sonucu olduğunu dile getiriyor, kınıyoruz. Ve yetkililerden, yaşanan saldırı faillerinin bir an önce ortaya çıkartılması, cezalandırılması ve meselenin açığa kavuşturularak kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz."

HABER MERKEZİ


Etiketler : Deniz Poyraz, HDP İzmir il binasına kanlı saldırı,