HDP’li Kılıç'a ajanlık dayatması: Bu ekip senin için özel olarak Ankara’dan geldi

22 Eki 2021

Kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce tehdit edilen ve ajanlık dayatılan HDP Kartal İlçe Yöneticisi Tacettin Kılıç,“Polisler bana, ‘Madem kabul etmiyorsun seninle illegal eylemler yapacağız, çeşitli yerlere bomba koyacağız’ dedi 

Son zamanlarda kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin kaçırma ve ajanlık dayatma olayları artarak devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kartal ilçe yöneticisi Tacettin Kılıç, 2 Ekim’de kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce maruz kaldığı ajanlık dayatması ve aldığı tehditlere ilişkin açıklama yaptı. İHD Şube Başkanı Yoleri, kaçırma olaylarının arttığına dikkati çekti. Bu yönelimin kişileri baskı altında tutarak, muhalif faaliyetlerden uzaklaştırmayı amaçladığını belirten Yoleri, özel hayatın gizliliğini ihlal eden takipler ve kişinin ailesiyle tehdit edilmesi gibi birçok durumla karşılaştıklarını belirtti. Yoleri, “Kaçırılma olaylarında ajanlık dayatmasına karşı çıkanlara ‘Senin hakkında dosya hazırlarız, yıllarca çıkamazsın içerden’ şeklinde tehdit ediliyorlar” dedi.

'Bu ekip senin için özel olarak Ankara’dan geldi'

Baskılara maruz kalan Tacettin Kılıç da, HDP mahalle çalışanı olduğu dönemde sürekli telefonla tehdit edildiğini anlatarak, polislerin kendisine sürekli kardeşi hakkında sorular sorduğunu ve ailesiyle tehdit edildiğini dile getirdi. Kılıç, bu durumun üç ay boyunca devam ettiğini vurgulayarak, süreci şöyle anlattı: “3 ay sonra İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden aradığını, görevinin polis olduğunu söyleyen bir kişi, benimle emniyet dışında görüşmek istediklerini söyledi. Beni çağırdıkları yere gittim. Biri 40’lı diğeri 25’li yaşlarda olmak üzere 2 kişilerdi. Bana cezaeviyle ilgili sorular sordular, 10 yıldır beni takip ettiklerini söylediler, daha sonra bana, ‘Bu ekip senin için özel olarak Ankara’dan geldi.’ ‘Seninle uğraşacağız, istediklerimizi yapmazsan savcıya talimat veririz senin hakkında dosya açarız uzun yıllar cezaevinde kalırsın’ dediler.”

Ajanlık dayatması

Kendisine ajanlık dayatıldığını ifade eden Kılıç, “Ne istediklerini sorduğumda bana HDP’nin içine gireceksin, gerekirse ilçe eş başkanlığına kadar yükseleceksin ama bizim için çalışacaksın dediler” diye konuştu. Ajanlık dayatmasını kabul etmediği için tehdit edildiğini ifade eden Kılıç, “Polisler bana, ‘Madem kabul etmiyorsun seninle illegal eylemler yapacağız, çeşitli yerlere bomba koyacağız’ dediler. Bunun üzerine şikayette bulunacağımı söylediğimde şaka yaptıklarını söylediler. Daha sonra sürekli telefonla tehdit ettiler. Telefonla aradıklarında ‘Söylediklerimizi düşündün mü?’ deyip tekrar görüşmek istediklerini söylediler. Ben de telefonumu kapattım ve bir daha irtibata bulunmadım” diye belirtti. 

Kaynak: MA


Etiketler : ajanlık teklifi, Ajanlık dayatması ve kaçırılma, Ajanlık dayatması,