HDP üyesi Kaçar: Hewlêr’den zorla çıkarıldık

24 Kas 2021

HDP Hewlêr temsilciliği üyesi Hasan Kaçar, KDP tarafından ailesiyle birlikte Hewlêr'den çıkarıldığını söyledi. Kaçar, "Çocuklarımla birlikte zorla araca bindirilerek Süleymaniye sınırına getirildik" dedi
 

Türkiye’de siyasi gerekçelerle 5 yıl cezaevinde kalan ve tahliye olduktan sonra Federe Kürdistan Bölgesi’ne yerleşen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Hewlêr temsilciliği üyesi Hasan Kaçar’ın, ailesiyle birlikte zorla kentten çıkarıldığı bildirildi. Mezopotamya Ajansı'ndan Zeynep Durgut'a konuşan Kaçar, birçok kez MİT ve KDP asayişinin tehdit ve ajanlık dayatmalarına maruz kaldığını belirterek, "Hakkariliyim. 2015 yılından beri Hewlêr'de yaşıyorum. MİT ve KDP’nin dayatmalarını kabul etmedim ve bu ahlaksız politikayı teşhir ettim” dedi.  

'Süleymaniye sınırını terk etmeyeceğim'

Eşi ve iki çocuğuyla zorla Hewlêr'den çıkarıldığını anlatan Kaçar, “Geçtiğimiz gün Hewlêr'in Şêxemerî Mahallesi asayiş beni arayarak çocuklarımla birlikte asayişe gidip ikametgahı buraya almamı söylediler. Ben de ikametgah bürosuna giderek pasaportumu ve diğer belgeleri onlara verdim. Asayiş, ‘BM uluslararası bir kurum değil. Sana oturma izni veremez’ dediler ve ‘Hewlêr'de yaşayamazsın’ diye tehdit ettiler. Ben de onlara 'her hırsız, kaçak, MİT ajanı burada yaşayabiliyor da ben neden yaşayamıyorum' diye sordum. Bu durumu çözeceklerini söylediler. 2 saat bekledikten sonra  çocuklarımla birlikte zorla araca bindirilerek Süleymaniye sınırına getirildik” diye belirtti. Kaçar, soğuk havalara rağmen bekledikleri Süleymaniye sınırını terk etmeyeceğini ifade etti.  

DIŞ HABERLER


Etiketler : süleymaniye, Hewler,