HDP sahaya iniyor: Mitingler ve halk buluşmaları yapılacak

13 Eki 2021

HDP MYK toplantısında AKP ve MHP iktidarının savaş ve yolsuzluk siyasetine karşı güçlü bir adalet ve barış bloku oluşturulması öne çıkarken, üçüncü yol siyaseti kapsamında miting ve halk buluşmaları yapılacak. Detaylar yarın kamuoyuyla paylaşacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Yaklaşık 6 saat süren MYK toplantısında Türkiye siyasetinde iktidarın muhalefete yönelik söylemleri, “siyasi cinayet tartışmaları”, iktidar tarafından kışkırtılan siyasi gerilim, yolsuzluklar, torpil ve liyakatsiz sistem tartışıldı.

Üçünücü yol siyasetinin önemi vurgulandı

Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmelerin başlık başlık ele alındığı MYK’da, HDP’nin 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”yla birlikte üçüncü yol siyasetinin önemi vurgulandı. Kaybeden iktidarın toplumukutuplaştırıcı, kaos yaratma girişimlerinin arttığı vurgulanarak, savaş siyaseti ile AKP karşıtlığının tuzağa çekildiği kaydedildi. AKP ve MHP’nin kışkırtıcı siyasetine karşı hiçbir gücün oyuna gelmemesi gerektiği de tartışılan konular arasında yer aldı.

Barış Bloku

MYK’da üçüncü yolun adım adım örülmesi için büyük bir adalet hareketine ihtiyaç olduğu dile getirildi. Bu kapsamda partililerin çalışmalarının yoğunlaştırılması bildirildi. Toplantıda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik savaş sinyaline dair güçlü ve kapsamlı bir barış bloku oluşturulması gerektiği masaya yatırıldı. AKP ve MHP tarafından yürütülen ve bir rant haline getirilen savaş siyasetine karşı toplumsal kesimlerin de dahil edildiği “Barış Bloku” oluşturulmasının önemine dikkat çekildi.

Yapılacak mitingler

Toplantıda ayrıca HDP tarafından yerelde yapılan çalışmalar kapsamında hazırlanan 11 maddelik deklarasyonun siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle paylaşılması da görüşüldü. Toplumun talepleriyle hazırlanan deklarasyon kapsamında HDP’nin bölgesel çalışmalarını sürdüreceği ve bu kapsamda çeşitli mitingler, halk buluşmaları gerçekleştireceği de öğrenildi. HDP Sözcüsü Ebru Günay ise, yarın yapacağı basın toplantısında detayları kamuoyuyla paylaşacak.

Kaynak: MA


Etiketler : HDP MYK, hdp,