'HDP sadece bir binadan ibaret değil'

22 Mar 2021

HDP'ye kapatma davası ve Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin konuşan DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, 'HDP sadece binadan ibaret bir partiden ziyade, üçüncü yol fikrini temsil ettiğini belirtmek gerekiyor' dedi 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının iddianame hazırlamasını ve HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini Mezopotamya Ajansı'na değerlendiren Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, yaşananları “AKP ve MHP’nin bu saldırılarla Kürt siyasi hareketini ve demokrasi güçlerini tasfiye etme girişimi” olduğunu belirtti. Bayındır, Bayındır, HDP’nin kapatılması davasına ilişkin “Bu süreç bizim açımızdan yeni bir süreç değil” ifadesini kullandı. 

 

'MHP'ye kongre hediyesi'

İktidarın 2015 yılından bu yana HDP’ye yönelik daraltma ve tasfiye planları geliştirdiğinin altını çizen Bayındır, “En son 17 Martta Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, yargı talimatıyla milletvekilliğinin düşürülmesi, hemen akabinde HDP’ye yönelik kapatma davasının açılması, MHP’nin gerçekleştireceği kongreye bir hediye niteliği taşıyordu. Bu adımlar Bahçeli’nin kongrede elini güçlendirecek bir hediyeyken, aynı zamanda Kürt siyasi hareketini tamamıyla demokratik siyasetten tasfiye etmenin gerçekliğini de ifade ediyor. Kürt siyasi hareketi içinde geçmişten bu yana faaliyet yürütmüş siyasetçilerin, siyasi yasaklar listesine dahil edilmesi, demokrasi güçleri içerisinde siyaset yapan herkesin, AKP-MHP iktidarının hedefi haline geldiğini net bir şekilde gösteriyor” diye konuştu

'Ciddi anlamda tepkiler var'

 

HDP’nin kapatılması için iktidarın hedef gösterdiğini ve hemen sonrasında çok hızlı bir şekilde dava açıldığını hatırlatan Bayındır, bugün yargının halklar için eşitlik ve adalet dağıtan kurumun aksine AKP ve MHP’nin siyasi hedefleri doğrultusunda çalıştığını vurgulayarak, “Yargı AKP ve MHP için çalışan bir hukuk bürosu haline geldi” dedi. Uluslararası toplumda AKP MHP iktidarına karşı ciddi anlamda bir tepkinin olduğunu ifade eden Bayındır, "Bu tasfiye operasyonları, ülke içinde AKP ve MHP iktidarının dışında hiç kimsenin tasvip etmediği bir gerçekliği de ortaya koyuyor. HDP’nin kapatılmayla karşı karşıya kalınması sadece AKP ve MHP iktidarının geleceğine yatırım yapmak dışında hiçbir anlamı taşımadığını görülüyor" dedi. 

30 yıllık deneyim

 

HDP’nin kapatılmasıyla iktidarın olası bir erken seçime gidebileceğini öngörüsünde bulunan Bayındır, iktidara HDP’nin 30 yıllık bir deneyiminin olduğunu dile getirdi. Olası bir erken seçimde HDP’siz bir Türkiye seçimine gidebileceğini söyleyen Bayındır, "HDP bileşenleri, dostları, müttefikleri ayaktadırlar, alternatif boyutuyla yine hazırlıklarımız vardır. HDP her türlü senaryoya kendisini hazırlamış, bu konuda önümüzdeki süreçte hesapları ne olursa olsun bu hesapların hiçbir şekilde tutmayacağını, HDP’nin sadece binadan ibaret bir partiden ziyade, üçüncü yol fikrini temsil ettiği belirtmek gerekiyor. Ve bu fikir Türkiye toplumunda ciddi anlamda karşılık buluyor, köklü tarihlere dayanıyor. Bu kimliği ve oluşumu bir parti kapatmayla başaramayacaklar" diye belirtti. HDP’nin kapatılma isteminin yanında 687 siyasetçiye yasak getirilmesi isteminin bulunulmasının siyasi kimliklerin etkisizleştirme gibi bir hedefin olduğunu aktaran Bayındır, bu kararla da parti çalışmalarının önüne geçilmesinin hedeflendiğini dile getirerek, “beyhude bir çaba” olarak yorumladı.  

HDP etrafında kenetlenme çağrısı 

 

HDP’nin ülke demokrasisini ve barışını savunan ve adeta kendini bu konuda merkezi bir hale getirdiğini ifade eden Bayındır, HDP’ye ve demokrasi güçlerine yapılan bu operasyonların ülkeyi çok daha büyük felaketlere yol açtırabileceği uyarısında bulundu Bayındır, son olarak şunları söyledi. “Bu operasyon Türkiye barışına ve demokrasisine yönelik, telefi edilmez bir noktaya vardırır. Bu konuda kritik bir eşikte olduğumuzu ifade etmek gerekiyor. Türkiye’nin karanlığa mı yoksa aydınlığı mı gideceği ikilemiyle karşı karşıyayız. Bu noktada demokrasi güçlerine özgürlük ve barışı savunan tüm kesimlere, HDP’ye yönelik bu saldırı dalgasına karşı HDP ve demokrasi güçlerinin yekvücut olacak bir şekilde desteklerini bekliyoruz. Bu konuda tüm vicdanlı dost ve sivil toplum örgütlerine HDP’nin etrafında kenetlenmesi çağrısını yapıyoruz."

DİYARBAKIR

 

 


Etiketler : DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır,