HDP Kadın Meclisi’nin ‘Kadın Yoksulluğuna Hayır’ buluşmaları

15 Eyl 2021

HDP Kadın Meclisi’nin ‘Kadın Yoksulluğuna Hayır’ buluşmaları devam ediyor, heyet Antep’te

HDP Kadın Meclisi’nin yaz başından beri devam ettiği ve bu kapsamda Diyarbakır’dan Artvin’e, Bursa’ya kadar birçok sektörde kadınlarla buluştuğu “Kadın Yoksulluğuna Hayır” buluşmaları devam ediyor. HDP’li kadınlardan oluşan heyet gittikleri yerlerde kadınların sorunlarını dinlerken, Meclis’e taşıyacaklarını ve sorunların çözümü için çaba sarf edeceklerini dile getiriyor. Buluşmaların bu hafta ki durağı ise Antep oldu.

Sorunlarını anlattılar

Antep’te başlatılan etkinlik kapsamında organize edilen buluşmaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Nuran İmir, DBP Antep İl Eşbaşkanı Kadriye Elmas, HDP Antep İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, HDP Antep İl Kadın Meclisi üyeleri ile çok sayıda partili kadın katıldı.

İlk olarak merkez Şehitkamil ilçesinde evde paketleme, ayıklama gibi parça başı çalışan kadınları ziyaret eden heyet, üzüm paketlemesi yapan kadınlarla bir araya geldi. Üzüm çöplerini ayıklayarak geçimlerini sağladıklarını belirten kadınlar, kilo karşılığında 60 kuruş kazandıklarını ifade etti. Hayat pahalılığından şikayetçi olan kadınlar, kazançlarının masraflarını karşılamadığını dile getirdi.

Aylık kazanç 600 TL!

Günde 20-25 TL kazandıklarını belirten bir kadın, ev kirasının 750 TL olduğunu ve 6 çocuğa baktığını söyledi. Başka bir geliri olmadığına dikkati çeken kadın işçi, düşük ücretle de olsa çalışmak zorunda olduğunu kaydetti. Kadınların içinde bulunduğu durumun iktidarın ayıbı olduğunu belirten İmir ise “Kadınlar emeklerinin karşılığını alana kadar her alanda mücadelemiz devam edecek” dedi.

Ziyaretlerine ilişkin konuşan Ayşe Sürücü de sorunları Meclis’e taşıyacaklarını belirtti. Buna karşın kadınlar nasır tutan ellerini göstererek, sosyal bir güvencelerinin olmadığını vurguladı. Çalışan bir kadın, “Bizi sömürüyorlar. Emek bizim ama kazanan biz değiliz. Ne olduğunun farkındayız, yokluktan dolayı bu işi yapıyoruz” diyerek yaşadıkları emek sömürüsünü dile getirdi.

Ev ev dolaşarak kadınların sorunlarını dinleyen heyet, Şahinbey ve Şehitkamil ilçe binalarında kadınlarla buluşma programı düzenleyecek. Heyet daha sonra sivil toplum örgütü, kadın platformları ve KHK ile işinden edilen kadınlarla bir araya gelecek.

ANTEP


Etiketler : 'Kadın yoksulluğuna hayır',