HDP İzmir İl binasına saldırı: Deniz Poyraz katledildi

18 Haz 2021

HDP İzmir İl Örgütü’nü giren Onur Gencer isimli silahlı saldırgan rehin aldığı Deniz Poyraz isimli parti çalışanını katletti. Parti binasını ateşe vermek isteyen saldırgan gözaltına alındı. Poyraz için birçok kentte eylem gerçekleşirken polis, İstanbul ve Diyarbakır'da kitleye saldırdı. Öte yandan katledilen Poyraz, bugün sonsuzluğa uğurlanacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne baskın düzenleyen bir kişi, binayı ateşe verdi. HDP Genel Merkezi, saldırıyla ilgili şu paylaşımda bulundu: “İzmir'de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır.”

Saldırıya ilişkin gazeteci İrfan Aktan’a konuşan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mahfuz Güleryüz, ”Aldığım bilgiye göre silahlı bir kişi HDP İzmir il binasını basmış. İçerideki HDP çalışanını rehin alıp, binayı ateşe vermiş” dedi. 

Güleryüz "Aylardır binalarının önüne getirilen bir kişi üzerinden hedef gösterildiklerini ve yetkililere şikâyet ettikleri halde bir sonuç alamadıklarını, bu saldırının göz göre göre geldiğini” ifade etti.

Bir çalışan katledildi

Artı Tv'e bağlanan Hdp İzmir Milletvekili Murat Çepni, parti çalışanlarından bir kişinin kurşunlanarak öldürüldüğünü açıkladı. Katledilen HDP çalışanının Deniz Poyraz olduğu kaydediliyor. 

HDP'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda partililerin İl Örgütü binasının önünde toplanmaya başladı bilgisi verildi. Paylaşımda "İzmir’deki provokasyon ve alçakça saldırıya karşı HDP’liler Konak’ta bulunan il binamızda toplanıyor. Her saldırı korkak saldırganları küçültürken, partimize sahiplenmeyi arttıracaktır. #HDPhalktır" denildi. Saldırganın bir süre sonra gözaltına alındığı kaydedildi.

HDP Genel Merkezi açıklamasıHDP Genel Merkezi de twitterdan "İzmir'de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İktidar hedef gösterdi, İzmir İl Örgütü çalışanı yoldaşımız Deniz Poyraz silahlı saldırgan tarafından katledildi!" paylaşımı yaptı. Halk HDP binası önüne toplandı.

İstanbul'da Şişhane Meydanı çağrısı

HDP İstanbul İl Başkanlığı "Değerli Basın Emekçileri, Saat 14.00'te yapılacağını duyurduğumuz basın açıklamasının yeri ve saati değiştirilmiştir. Bugün İzmir İl binamıza çetelerce yapılan silahlı saldırı sonucu katledilen çalışan arkadaşımız Deniz Poyraz ve gençlik meclisi üyelerimizin gözaltına alınmasına ilişkin bugün saat 16.00'da Şişhane Meydanı'nda protesto edilecektir."

İzmir Valiliği katilin O.G olduğunu açıkladı

İzmir Valiliği şu açıklamayı yaptı: "İlimizde bugün saat 11.05 sularında 32 işyerinin bulunduğu bir işhanının ikinci katındaki HDP il binasına sağlık çalışanıyken istifaen ayrılmış olan O.G isimli şahıs girerek parti çalışanı olan B.P isimli şahsı tabanca ile ateş ederek öldürmüştür. Şüpheli şahıs yakalanmış olup olay tüm yönleriyle araştırılmaktadır."

Annenin feryadı

Saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz, parti binasına girerek kızını görmek istedi, polisler izin vermedi. Kızının katledilmesine tepki gösteren anne Poyraz, "Yolu açın, içeri gireceğim, kimse beni durduramaz. Çocuğumu öldürdüler. Ne hakkınız vardı çocuğumu katlettiniz. Allah da sizi öldürsün inşallah" dedi. Anne Poyraz, "Ben anneyim, hakkım var konuşmaya, kimse beni susturmasın. Kürt halkı hep ayaktadır, hep ayakta olacak. Bir Deniz gitti bin Deniz gelecek" diye konuştu. Parti binası önünde toplanan HDP'liler, polise, "Katilleri koruyorsunuz" diye tepki gösterdi.

'Hepsi Süleyman Soylu’nun emrinde'

Saldırı sonrası açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu (HDP) üyesi Mahfuz Güleryüz, saldırının planlı olduğunu söyledi. Parti binası önünde polis karakolu olmasına rağmen saldırının yaşandığın belirten Güleryüz, “Aylar önce bu ülkede siyasi cinayetlerin işleneceğini söylediler. Bugün provası yapıldı. Bugün gelmiştir, milletvekillerini, MYK üyelerini, il eşbaşkanlarını öldürmeye gelmiştir. Bu devlet biliyor. Öyle spontane gelişmiş bir şey değil. Kimse inandıramaz bizi. HDP’yi, HDP’lileri, bu ülkede demokrasi ve insanlık adına mücadele edenleri korumalılar. Geri kalan hepsi mafya, hepsi çete. Hepsi Süleyman Soylu’nun emrinde, bir işaretine bakan insanlar. Hepsi bize saldırmaya, bizi katletmeye müsait. Bu atmosferde bile birileri gelip bizi tehdit ediyor” dedi. 

Deniz Poyraz’ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı

Katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi, olay yeri incelemesinin ardından binadan çıkarıldı. Bu sırada bina önünde bekleyen binlerce kişi, “Şehit namirin” sloganları attı. Poyraz'ın cenazesi, otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu'na (ATK) götürüldü.

Yarın son yolculuğuna uğurlanacak

Saldırıda katledilen Deniz Poyraz, İzmir'in Konak ilçesine bağlı Kadifekale semtinde son yolculuğuna uğurlanacak. Poyraz'ın cenazesi yarın saat 17.00'de Kadifekale Camii'nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek. 

Poyraz 6 kurşunla katledilmiş 

İzmir HDP il binasına yapılan saldırıyla ilgili olay yeri inceleme raporu açıklandı. Raporda, Deniz Poyraz'ın 6 kurşunla katledildiği ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı'ndan Sevda Aydın ve Naci Kaya'nın haberi göre; Saldırganın parti binasında Sebahat Tuncel’e ait fotoğrafa kurşun sıktığı tespit edilen raporda, kapısı kilitli olan il eşbaşkanlarının odasının da kurşunlandığı, odaların dağıtıldığı ve camların kırıldığına yer verildi. Olay yerinin büyük, fazlaca karışık ve dağınık olması nedeniyle tespitlerin genel olarak yapıldığı belirtilen raporda, “Ayrıca emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme ekibine olay yerinin görüntülü kayıt yapılması, krokinin alınması, olayla ilgisi olduğu düşünülen materyallerin tespit edilerek alınması, ceset üzerinde ve olay yerinde parmak izi, biyolojik inceleme için ölenin kıyafetleri de dahil olmak üzere materyal alınması ve çalışması yapılması talimatı verildi. Olay yeri ekibi talimat gereği gerekli işlemleri yaptı” denildi.

Raporda, “Harici muayenede, kafada ostoksipitalde bir adet, sol diz çevresinde ve sol bacak üst kısımda toplam 4 adet, sağ bacak orta-alt kısmında 2 adet bazılarının etrafı ekimozlo ateşli silah yaraları ile kafada sağ temporo-oksipitalde yaklaşık 7-8 cm'lik kemiğe kadar inen, kenarları düzgün ve altındaki kemik dokuda kırk olan açık yara bulunduğu görüldü. Olay yeri şartlarında ve kanamalı olması nedeniyle özellikle saçlı deri içinde başka bulgu yara olup olmadığının otopsi işlemi sırasında daha ayrıntılı bakılması kanaatine varıldı” denildi.

İzmir Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda da ölümün ateşli silah sonucu gerçekleştiği ve laboratuvar tetkikleri sonucu ayrıntılı otopsi raporunun hazırlanacağı belirtildi.

Poyraz'ın cenazesi ATK'den ise alındı.

HDP, Poyraz için nöbet eylemi başlattı

HDP, Van; Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı, Erzurum, Iğdır ve Mardin il ve ilçe binalarında katledilen Deniz Poyraz için nöbet eylemi başlattı. 

Halkın yoğun ilgi gösterdiği eylem nöbetinde yapılan saldırının protesto edilmesi için ses çıkarma eylemi yapılırken sık sık “Bijî Berxwedana HDP”, “Deniz Poyraz Ölümsüzdür”, “HDP halktır, halk burada” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Nöbet eyleminin başlatıldığı il ve ilçe binalarına siyah bez asıldı. 

İZMİR


Etiketler : HDP İzmir il binası kundaklama,