Havuz medyasından ‘sabotaj’

03 Ağu 2021

İktidar medyasının ‘Büyükada’da ‘sabotaj’ gözaltısı’ başlığıyla servis ettiği haberle hedef gösterdiği Berna Söğüt ve Gülnihal Koç, yangınlar üzerinden provokatif gündem oluşturulduğunu söyledi

Ana akım medya tarafından 31 Temmuz’da servis edilen “İstanbul Adalar’da 3 kişi benzin bidonlarıyla yakalandı, ikisinin terör örgütü üyesi olduğu ortaya çıktı” haberi kurgu çıktı. 29 Temmuz’da Büyükada’ya giden Berna Sögüt, Gülnihal Koç ve Micheal D., kamp kurdukları yerde serinlemek için denize girdi. Bu esnada denizin içinde atık yağ tenekesini gören Micheal D., çıkardığı tenekeyi çöp konteynerine atmaya gittiği sırada kendisini gören iki kadının şikayeti üzerine gözaltına alındı. İfadeleri ardından serbest bırakılan Söğüt, Koç ve D., Aykırı.com.tr, Sözcü, Hürriyet gibi birçok gazete tarafından “Büyükada’da sabotaj gözaltısı” denilerek örgüt üyesi oldukları şeklinde haberleştirildi. Ayrıca Söğüt hakkında “silahlı örgüt kurma, yönetme veya üye olma”, “kasten yaralama, hakaret”, “açıktan hırsızlık”, “işyerinden veya kurumdan hırsızlık” ve “yankesicilik” gibi 9 ayrı suçtan kaydı olduğu yönünde iddialar sıralandı. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Söğüt ve Koç, ana akım medyanın “ortak haberi”nin tamamen kurgu olduğunu belirtti. 

Çıplak arama dayatması

Gözaltında psikolojik şiddetin yanı sıra çıplak arama dayatmasına maruz kaldıklarını ifade eden Söğüt, polisin çıplak aramanın “Savcılığın emri” olduğunu söylediğini aktardı. Gözaltına alınmalarını “Son günlerde yaşanan orman yangınlarını birilerinin üzerine yıkılma çabası” olarak değerlendiren Söğüt, günah keçisi seçildiklerini söyledi. bidonu incelemek için gelen bilirkişiye ısrarla polislerin “bir şekilde yanmaz mı” diye sorduğunu söyleyen Söğüt, ana akım medyanın kendi kafasına göre suç üretip hedef gösterdiğini belirtti. Sicil kaydında sadece dernek üyeliği çıktığını belirten Söğüt, bütün bu hedef gösteren haberlerin kaynağının Aykırı.com.tr haber sitesi olduğunu ifade etti. Adaya girişlerinin kameralara yansıdığını ve adı geçen bidonun yanlarında olmadığının açıkça görüldüğünü ifade eden Söğüt, “Bazı yayın kuruluşu gündemde olan orman yangılarını bir kesime yıkmaya çalışıyor” sözleriyle tepki gösterdi. Haberi yayan yayın kuruluşu hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Söğüt, “Sicil kaydı ve gözaltı tutanaklarını paylaşmama rağmen haberi kaldırmadı. Yalanlarında ısrar etti. Buna baktığımızda Kürtlere olan düşmanlığı görüyoruz. Suç üretip politika yapılmasına zemin hazırlıyorlar” dedi. 

‘Günah keçisi arıyorlardı’

Daha önce üniversite dergisi sattığı için gözaltına alındığını ve bugüne kadar hiç hakim karşısına çıkmadığını dile getiren Gülnihal Koç ise, “‘Yan kesicilik’ diye bir suç var. Bir ara telefonum çalınmıştı. Bunun için başvuru yapmıştım. Mağdur olduğum olayda suçlu ben gösteriliyorum” dedi. Denizdeki bidonu başkalarının da gördüğünü ifade eden Koç, “Polislere onlarında ifadelerinin alınmasını söyledik ama bizi dinlemediler. Günah keçisi arıyorlardı. Bir arkadaşımın Kürt olması, diğerinin yabancı olması onlar için yeterliydi. Bu gibi sebeplerden ötürü bizi hedef gösterdiler. Benzer kişiler de hedef gösterildiler. Böyle provokatif gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Adalar'da da bize denk geldi” diye konuştu. 

Mehmet Aslan/İstanbul-MA

 


Etiketler : iktidar medyası,