Hasta tutuklulara ‘özel politika’

16 Eyl 2021

Ağır hastalıklarına rağmen 10 yıl cezaevinde kalan Abdullah İçli, devletin hasta tutuklulara yaklaşımını eleştirerek kendisini arkadaşlarının hayatta tuttuğunu söyledi

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Patnos Meclis Üyesi iken 2011 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyon kapsamında tutuklanan ve 3 Temmuz 2021 tarihinde tahliye edilen Abdullah İçli (68), cezaevinde kaldığı 10 yıllık süreci hastalıklarla boğuşarak geçirdi. İçli, yaşadığı süreci ve hasta tutukluların sorunları Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Tutuklandıktan sonra Erzurum H Tipi Cezaevi’ne götürülen İçli, tutukluluğunun 6’ncı ayında kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Kalp krizinden sonra cezaevinde kalamaz raporu verilerek denetimli serbestlikle tahliye edildiğini söyleyen İçli, tahliyesinin üzerinde 24 gün geçtikten sonra görülen duruşmasında tekrar tutuklama kararı çıktığını söyledi. O sırada akciğer rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğünü söyleyen İçli, “Aradan çok geçmeden İstanbul’da ikinci kalp krizini geçirdim ve hastaneye kaldırıldım. Hastanede beni gözaltına aldılar” diye anlattı.

Günde 18 ilaç...

Gözaltına alındıktan sonra kısa bir süre Maltepe L Tipi Cezaevi’nde kaldığını paylaşan İçli, sonrasında Ümraniye Cezaevi’ne götürüldüğünü söyledi. İçli, Ümraniye Cezaevi’nde 7 yıl kaldığını ve 3 sefer anjiyo olduğunu söyleyerek, bir böbreğinin alınması gerektiğini ve gözünden de ameliyat olması gerektiğini ancak pandemi nedeniyle doktorların yapmadığını belirtti. “4 tane ağır hastalığım vardı. Günde 18 ilaç kullanıyordum” diyen İçli, cezaevinde kendisiyle beraber diğer hasta tutukluların da sorunlar yaşadığını belirtti. “Cezaevinde doktor kontrolüne gittiğimiz zaman bizimle ilgilenmiyorlardı. Davanın siyasi olduğunu gören doktor direk ‘Tamam bir şeyi yok’ diyordu” şeklinde konulan İçli, bunun siyasilere dönük bir politika olduğunu ifade etti. Tutukluluğunun son süreçlerinde kendisine pişmanlık dayatıldığını ifade eden İçli, normalde tutukluların son yılında adli kontrolle serbest bırakıldığını ancak kendisine “siyasi koğuştan çıkma” ve “pişmanım” demenin dayatıldığını belirtti. “Onca senedir pişmanım demedim bu saatten sonra mı diyeceğim” diyerek idarenin keyfi tutumunu kabul etmediğini ifade eden İçli, “Bu onur ve iradeyi kırmaya dönük bir uygulamadır” diye aktardı.

‘Arkadaşlarım hayatta tuttu’

Hasta tutukluların cezaevlerinde yaşamını yitirmesine dikkati çeken İçli, diğer cezaevlerinde mektuplaştığı arkadaşlarının da sağlıklarının kötü olduğunu ve tedaviye ulaşmadıklarını belirtti. “Cezaevleri yönetimlerinin hasta tutuklulara özgü politikaları var. Hasta tutukluları tedavisine bile izin vermeyen cezaevleri yönetimi, hasta tutukluları ölümün eşiğine gelinceye kadar serbest bırakmıyor. Tutuklunun öleceğini anladığı an serbest bırakıyor” diyen İçli, kendisini arkadaşlarının hayatta tuttuğunu vurgulayarak, “Çünkü benimle ilgileniyorlardı, ruhen de, fiziken de güçlü durmamı sağlıyorlardı” diye belirtti.

İSTANBUL


Etiketler : Hasta tutuklu,