‘Halkı göçe zorluyorlar’

31 Eki 2020

Şırnak’taki orman yangınlarına ilişkin HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, bölgeyi insansızlaştırmanın bir adımı olduğu değerlendirmesinde bulundu

İktidarın bölge kentlerinde yaşayan halk üzerinde oluşturduğu korku ve baskı iklimi devam ederken, doğaya yönelik tahribatlar da sürüyor. HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, bunu bölgeyi insansızlaştırmanın bir adımı olarak değerlendiriyor. Bölgedeki ekoloik yıkım ve katliamlarının başında 5 ayı aşkın süredir devam eden orman yangınları geliyor. Şırnak’ta Gabar, Cudi ve Besta bölgesinde yürütülen askeri operasyonlar sonrasında aylardır dağ ve ormanlar yanıyor. Tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı bölgelerdeki yangını kendi imkanlarıyla söndürmeye çalışan yurttaşlara yetkililerin yanıtı ise “Bizi meşgul etmeyin” olmuştu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, yangınlara ilişkin konuştu.

Köylülerin gelir kaynağı yanıyor

Cudi, Gabar ve Besta dağlarının sadece bu yıl değil yıllardır yakıldığını ifade eden Tunç, 90’lı yıllarda köylerde uygulanan şiddet ve baskı politikalarını hatırlattı. Tunç, “Köylülerin geçim kaynağı olan bostan ve bahçeler yakılıyor. Hayvanlarını otlatabilecekleri alanlar yakılıyor. Bunlarla köylülerin gelir kaynağı da yanıyor. 90’ların zihniyetiyle aynı uygulamalar devam ediyor. 30 yıldır Cudi, Gabar ve Besta dağlarında yer alan köyler yakılıyor, yıkılıyor ve boşaltılıyor. Kürtlere ve doğasına yönelik gerçekleşen saldırılar yıllardır devam ediyor. Son 4 ay içinde Cudi’de yanmayan yer kalmadı” diye konuştu. Cudi’nin aylardır yandığını belirten Tunç, “Cevizdüzü (Cifane) benim köyüm ve aylardır yanmasına rağmen oraya girmemize izin verilmiyor. Yangın başladığı gibi köylüler Şırnak Belediyesi’ni ve Valiliği aramış ancak ‘Bizi meşgul etmeyin. Bu bizim işimiz değil. Söndürmek istiyorsanız da kendiniz söndürün ama başınıza geleceklerin sorumlusu biz değiliz. İstemiyorsanız da görmezden gelin’ cevabını almışlar. Yetkililer tarafından olumsuz yanıt alan köylüler de yangını kendi imkanlarıyla söndürmek zorunda kalmışlar” dedi.

90’ların politikası

Yangınlarla köylülerin göç ettirilmek istendiğini söyleyen Tunç, “90’larda devlet zorla çıkardı ama şimdi köylüleri çıkarmaya zorlayarak kendileri çıkarmamış gibi göstermek istiyor. Ellerinde bir şey bırakmayalım ki gitsinler algısı ile yaklaşıyorlar. Ama köylüler direnerek gereken cevabı veriyorlar. Köylüler biat etmeyecek ve bu politikaları boşa çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.

‘Müdahale engelleniyor

Türkiye’nin herhangi bir kentinde gerçekleşen orman yangınlarına anında müdahale edildiğini ancak bölgedeki yangınlara müdahale edilmediğini kaydeden Tunç, “Tek bir dalımızın zarar görmesine izin vermeyeceğiz. Doğamızı dünyanın hiçbir şeyine değişmeyeceğiz” diye konuştu.

ŞIRNAK- JINNEWS


Etiketler : insansızlaştırma, Güler Tunç, Yangın, Şırnak,