Halk sağlığı hiçe sayılıyor

31 May 2018

Kızıltepe’de yaşayan kadınlar, kireç ocağının yarattığı kirlilik nedeniyle kanser ve astım gibi birçok hastalığa yakalandıklarını belirtirken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise, halktan kanıt istiyor

Mardin’de Kızıltepe’ye bağlı İstasyon bölgesinde yaşayan kadınlar, ilçe yoluna 7 kilometre uzaklıkta bulunan Nuhoğlu Kireç Ocağı’na karşı günlerdir eylemde. Fabrika filtre kullanmadığı için yıllardır duman soluyan kadınlar, fabrikanın bir an önce kapatılmasını ya da filtre takılmasını istiyor. Sabah uyandıklarında gördükleri ilk manzaranın kara duman olduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Melez Çelin, “Gözlerimizi uykudan açıyoruz sadece duman ve toz var. Bize de yazık değil mi? Ya ucuz filtre takıyorlar ya da hiç takmıyorlar. Biz insan değil miyiz? Yıllardır bu böyle. Her geçen gün daha da kötü oluyor. Bıktık artık” dedi. Şeker ve tansiyon hastası olduğunu söyleyen Melez, “Nefes alamıyorum. Şimdi yaz da geliyor. Damlarımızda yatamıyoruz. Yeter artık; ya fabrikayı kapatsınlar ya da filtre taksınlar” dedi.

‘Gitmemizi istiyorlar’

“Damlarımızda yatamıyoruz. Sabah bir kalkıyoruz burnumuzun içine kadar her yer simsiyah olmuş” diyen Medine Baran ise, “Balkonları her gün yıkıyoruz ama bir saat geçmeden yine aynı şey oluyor. Evimizin içlerine kadar her yer kara duman oluyor. 6-7 yılla kadar hepimiz kanser olacağız. Çocuklarımızın çoğu şimdiden astım hastası oldu” dedi. Mahalle muhtarının, “Ben bir şey yapamam. Onlar devlet” dediğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ise zehirli duman soluduklarına dair kendilerinden kanıt istediğini söyleyen Medine, “Her sene filtre takacağım diyorlar ama takmıyorlar. Biz bu fabrikanın kapatılmasını istiyoruz. Bıktık artık, buradan taşınıp gitmemizi istiyorlar. Bu haksızlık değil mi?” diye sordu. Mahalle sakinlerinden Bahar Akkız ise, “Bu duman yüzünden ben kanser oldum ve tedavi görüyorum. Küçücük çocuklarım var onlar da şimdi astım oldular, tedavi görüyorlar” şeklinde konuştu. Olayla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüşen mahalle muhtarı, bakanlık yetkililerinin kendisine, “Filtre takılmadığına, dumandan etkilendiğinize dair kanıt getirin. Ancak o zaman harekete geçeriz” dediğini aktardı.

MARDİN/JINNEWS


Etiketler :