Muhalefetten tepki: Kasten, talimatla mahkeme kararı okundu

04 Haz 2020

Düşürülen vekilliklere ilişkin muhalefetten 'darbe' yorumları yapıldı. DTK, kamuoyuna çağrı yaparken, CHP, HDP, HDP Kadın Meclisi, DBP ve TİP'den de tepkiler geldi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kesinleşmiş yargı kararlarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla dokunulmazlıkları kaldırıldı. Muhalefetten gelen tepkilerde 'darbe' yorumları yapıldı.

Tepkilerden bazıları şöyle; 

Konuya ilişkin DTK'den "Halk iradesi yargılanamaz" başlıklı bir yazılı açıklama geldi. "Eş Başkanımız Hakkâri milletvekili sayın Leyla Güven ve Divan Üyemiz Amed milletvekili Musa Farisoğullarının vekilliği AKP'nin siyasi darbesi sonucunda hukuksuz bir şekilde düşürüldü" denilen açıklamada AKP'nin bir siyasi parti olmaktan çıktığı ifade edildi.

'Hukuk düşmanı'

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: "Demokratik tüm kuralları ve ilkeleri ortadan kaldıran bir organizasyon olarak AKP Kürt düşmanlığının yanısıra demokrasi ve hukuk düşmanı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

AKP'nin bu kararla hedeflediği temel mesele Kürt halkının iradesine müdahale ederek tüm Kürtleri bir kaosun içine sürüklemek ve buradan kendilerine bir çıkış sağlamaktır. Ancak Türkiye'de siyaseten içinde bulunduğumuz denklemin gerçekliği, bu saatten sonra Kürtler'e saldırarak kimseye bir çıkış yolu sağlamaz. Bu gerçeği tüm kamuoyuna yeniden hatırlatmak istiyoruz.

"Bugün bizleri yargılayanlar yarın sıra kendilerine geldiğinde bizlerden ve Kürt halkından hiçbir şey beklemesinler. Kürtlerin ve Demokrasinin düşmanı olanlar kesinlikle kaybedecektir. En başta halkımızı ve tüm demokratik kamuoyunu bu hukuksuz karar karşısında Eş Başkanımız ve Hakkari Milletvekili Sayın Leyla Güven, Divan Üyemiz ve Amed Milletvekili Musa Farisoğulları ile dayanışma içinde olmaya ve bu hukuksuz karara karşı demokratik tepkilerini dile getirmeye davet ediyoruz"

TİP: Darbeciler mutlaka yenilecek

Üç vekilin, milletvekilliğinin düşürülmesine bir tepki de Türkiye İşçi Partisi'den (TİP) geldi.  TİP tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Üç milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi Saray'ın halk iradesine yeni bir darbesidir. Sürekli 'milli irade'den söz edenlerin yalnızca tek adamın iradesini tanıdığı ortadadır. Faşizme karşı omuz omuza mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Darbeciler mutlaka yenilecek.

Hakverdi: Kaos yaratıp gündemi saptırıyorlar

CHP'den de konuya ilişkin tepki geldi. Gazetemize Meclis’ten yoğun alkış sesleri arasından değerlendirmede bulunan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, söyledi: "Meclis’in geleneksel tutumuna tamamen aykırı ve özellikle de hem ülkede gerginlik yaratmak hem Meclis’te gerginlik yaratmak adına bir talimatla mahkeme kararları okundu. Biliyorsunuz sadece okunmak suretiyle oylamaya gerek kalmıyor, vekillikler düşürüldü maalesef."

Vekilliklerin düşürülmesinin Meclis ve hukuk geleneklerine aykırı yapıldığını söyleyen Hakverdi, bunun nedenlerini şu sözlerle açıkladı: "Kasten, gerginlik yaratmak için yapılmış talimatlı bir okumaydı. Bilerek yaptılar. Bakın ülkeyi germek gibi bir niyetleri olduğunu düşünüyorum. Gerginlik ve kaos yaratarak, hele de şu pandemi günlerinde açlığın üstünü örtmek ve gündemi farklı bir yere evirmek için yapıldığını düşünüyorum. AK Parti ülkede gerginliği büyütüp saflaşmayı sağlayıp, toplumu birbiriyle çatıştırıp büyük paydayı kendine almak gibi bir siyaset güdüyor. Bugünlerde buna daha çok ihtiyacı var çünkü bundan besleniyor."

Konuyla ilgili genel merkezlerinin bir karar alacağını ve bu minvalde mücadele yürüteceklerini de sözlerine ekleyen Hakverdi, son olarak "Bu kadar rahat, bu kadar hukuk dışı davranamazlar" dedi.

CHP'li Şeker: Anayasa mahkemesinin kararı dahi beklenmedi

CHP Milletvekili Ali şeker ise şu sözleri ifade etti: "Normalde seçilen vekillerin dönem bitene kadar yargılamaları durdurulması gerekiyor. Bu vekiller yeni seçildiler ve geçmişten gelen yargılama nedeniyle vekilliğin düşürülmesi söz konusu. Bu hukuka uygun değil. Kaldı ki Enis Berberoğlu’nun da bireysel başvurusu var ve daha 1 ay bile olmadı, Anayasa mahkemesinin 'Belgelerinizi getirin savunmanız için yazı yazın' demesi. Anayasa Mahkemesinin kararı dahi beklenmeden bu kararın alınması hukuki değil. İki yıldır meclise gelmişti bu fezlekeler ve meclis başkanı hukuken uygun olmadığı için bekletiyordu. Ne oldu da bir günde Cumhurbaşkanlığından gelen mübaşir yardımcısının talimatıyla meclis başkanı bu uygulamayı yaptı. Bu doğrudan sarayın tahakkümüne giren meclisin bağımsızlığına demokrasiye vurulan 4 Haziran darbesidir."

HDP: Bizi yıldıramayacaklar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün de Saray rejiminin bu saldırısında vermek istediği mesajı aldık. Cevabımız da bir o kadar nettir: Bütün bu saldırılara karşı Türkiye’nin demokratik geleceğini yaratma çabamıza devam edeceğiz. Bu saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir. Bu saldırganlık bizi yıldıramayacak ve kazandığımız demokratik mevzileri terk ettirmeyecektir.

Bu vesileyle bir kez daha başta partimiz olmak üzere bütün toplumsal kesimlere yönelen bu saldırganlığa ve nobranlığa karşı demokratik güç birliği çağrısında bulunuyoruz. Demokratik gelecek ve Özgür Türkiye tüm farklılıklarımızla hepimizin ellerindedir. Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz! Darbeciler gidecek, bizler kalacağız!”

HDP Kadın Meclisi: Leyla Güven irademizdir

HDP Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi

“Vekil seçilmesine rağmen uzun süre cezaevinde rehin tutulan Leyla Güven, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması için 200 gün süren açlık grevi gerçekleştirmiş ve cezaevlerine yayılan bu direniş sonucunda Sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirilmiştir”

Öncelikle bunu böyle bilin ki, Leyla Güven, biz kadınların iradesidir. Onun gösterdiği direniş ve mücadele dünya kadınlarına ilham olmuştur. Hiçbir faşist iktidar, onu ve biz kadınları mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP erkek egemen faşist iktidarının bu saldırıları, Leyla Güven’in mücadele etmesine engel olamayacak. HDP Kadın Meclisi olarak; Leyla Güven’in irademiz olduğunu ve irademizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Biz Kadınlar; Leyla’nın yoldaşları olarak AKP-MHP faşist blokuna sesleniyoruz; Leyla Güven biziz, Leyla Güven halktır. Onun mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Leyla Güven’in dediği gibi Berxwedan Jiyan e!”

DBP: Cevabımız direniş olacaktır

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesine tepki gösterdi. DBP yaptığı yazılı açıklamada, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını hatırlatarak şunları söyledi

"Covid-19 süreci ile Kürt halkına karşı başlatılan topyekûn savaş konsepti bugün DTK Eşbaşkanı Sayın Leyla Güven ve HDP Amed Vekili Musa Farisoğlu’nun dokunulmazlıklarının kaldırılması ile doruk noktasına ulaştırılmıştır.

Bugün Sayın Leyla Güven’e ve Musa Farisoğlu’na ceza veren bu mahkeme heyetleri FETÖ’den cezaevindedirler. Buna rağmen AKP-MHP faşizan iktidarının bu cezaları onaylayarak dokunulmazlıklarını kaldırmak istemesi bizlere bir kez daha gösteriyor ki, FETÖ’yü çok uzaklarda aramamak gerekiyor. AKP-MHP iktidarı bu kararla FETÖ’nün siyasi ayağı olduklarını bir kez daha kanıtlamışlardır. Bizler Kürt halkına karşı başlatılan topyekûn savaşa karşı topyekûn direnişi başlatıyoruz. Tüm bu saldırılar ile bizleri yıldırıp teslim alacaklarını sanan faşist ortaklığa tek cevabımız direniş olacaktır. Bu kapsamda mücadelemiz zafer ile sonuçlanana kadar direnişimizi sürdüreceğimizi basın ve kamuoyunun önünde bir kez daha deklare ediyoruz.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : musa farisoğlulları, TİP, Enis Berberoğlu, DTK, DBP, Leyla güven, CHP, hdp,