Hafter Trablus’a girme hazırlığı yapıyor

11 May 2020

Libya Ulusal Ordusu’ndan üst düzey bir kaynak, Türkiye destekli UMH'nin kontrolündeki başkent Trablus’a girme hazırlıkları yaptıklarını söyledi

İki yönetimli Libya'da General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ile Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında çatışmalar sürüyor. LUO, geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin bütün paramiliter gruplardan temizlenene kadar mücadeleye devam edeceğini ifade etti.

Libya Ulusal Petrol Kurumu da yaptığı açıklamada, saldırılar nedeniyle yakıt depolarının büyük zararlar gördüğünü belirtti.

İstihbarat başkanı öldürüldü

Ülkede son iki gün içerisinde yaşanan bir diğer önemli gelişme ise Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin istihbarat başkanı olan Abdulkadir Tehami’nin öldürülmesi oldu. Olay, Fayiz El Serrac hükümeti için büyük bir şok yaratırken, Tehami’nin Trablus’taki "Nevasi" milisleri tarafından kaçırılmasının ardından öldürüldüğü belirtildi.

'Hazırlıklar yapıldı'

Libya Ulusal Ordusu’ndan sorumlu düzeyde bir kaynak ANHA’ya verdiği bilgilerde "Türk devletinin desteklediği Fayiz El Serrac öncülüğündeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin başarı elde etmek için son çırpınışları bulunuyor. Bu anlamda sivilleri de hedef alıyorlar. Yakın zaman önce El Reban Sınır Kapısı’nda İçişlerine bağlı çalışanlar hedef alındı. Serrac ve Türk devletinin Ukbe Bin Nafi El Vatiye üssünü ele geçirme çabalarını da unutmadık. Saldırılarda çoğunlukla Suriye’den getirilen çete grupları yer alıyordu" dedi.

Libya Ulusal Ordusu’nun başkent Trablus’a girmek için hazır olduğunun altını çizen kaynak, "Trablus’a girmek için henüz izin verilmiş değil. Ancak bu konuda ordunun tüm hazırlıkları tamamlandı. Yer yer Suriyeli çetelerin eline bulunan noktalar da kontrol altına alındı" şeklinde konuştu.

UMH de hareketli

Libya’da bazı basın kurumları da iki gün önce geçtiği haberlerde Libya’daki Suriyeli grupların yöneticilerinden Halid El Şerif’in bir grup Türk yetkili ile gizli bir şekilde Trablus’a döndüğünü yazdı. Kaynaklar Şerif’in, El Mihari Oteli’nde Suriyeli gruplarının liderleriyle toplantılar yaptığını belirtiyor. Ayrıca Şerif’in, El Nahda Partisi aracılığıyla Tunus’tan Trablus’a silah sevkiyatı yapmak için Tunus’a sık sık ziyaretlerde bulunduğu belirtiliyor.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, ramazan ayı boyunca tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini açıklamıştı ancak çatışmalar sürüyor.

Kaynak: ANHA


Etiketler : UMH, Libya, Hafter,