Güler Tunç: Yaşanan vahşete AİHM de tanık oldu

14 Kas 2018

AİHM'in, Cizre'deki sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren Orhan Tunç adına yapılan başvurusunu görüştüğü duruşmaya katılan eşi Güler Tunç, "Devletin insanlığa karşı işlediği suçlara ve yaşanan vahşete AİHM de tanık oldu" dedi.  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şırnak’ın Cizre ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde mahsur kaldıkları bodrum katında hayatını kaybeden Orhan Tunç ile özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini belirten Ömer Elçi adına yapılan başvuruları, dün Fransa'nın Strasburg kentinde yaptığı duruşmada görüştü. Duruşmaya, Tunç'un eşi Güler Tunç  ile yasakta hayatını kaybeden dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç'un eşi Zeynep Tunç'un yanı sıra Türkiye'yi temsilen yasaklar döneminde kentte görevli olan bazı devlet görevlileri katıldı.

‘AİHM de tanık oldu’

Duruşmaya katılan Güler Tunç, izlenimlerini anlatı. Başvurucular adına yapılan ve yasaklarda yaşananların anlatıldığı savunmaların salonda bulunan herkesi etkilediğini kaydeden Tunç, bu duruşma ile bir kez daha "haklı"nın kim olduğunun açığa çıktığını söyledi. Türkiye adına yapılan savunmaların geçmiş dönemlerde söylenenlerden farksız olmadığını belirten Tunç, "3 soru yönelttiler onlara. Ancak savunacakları bir şey bulamayınca sürekli 'terör' kelimesine sarıldılar" dedi. AİHM'in "olumlu" bir yönde karar vereceğini umut ettiğini ifade eden Tunç, Devletin insanlığa karşı işlediği suçlara ve yaşanan vahşete AİHM de tanık oldu. Botan adına tarihi bir günün yaşandığını söyleyebilirim"

Kaynak: MA


Etiketler : sokağa çıkma yasakları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, CİZRE, Şırnak,