'Güçlü Demokrasi için ittifak ve güçlü yerel demokrasi gerekir'

17 Eki 2021

Deklarasyonla ilgili yaptıkları ziyaretleri anlatan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: Güçlü bir parlamenter sistemin ancak güçlü bir yerel demokrasi üzerinde yaşanabileceğini ve güçlü demokrasinin hedeflenmesi gerektiğini anlattık

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu” kapsamında 7 Ekim itibariyle siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. 

Türkiye’nin yeniden inşasında toplumun tüm kesimleriyle yapılan görüşmeler ardından hazırlanan 11 maddelik deklarasyona dair yapılan ziyaretlerde, güçlü demokrasi ittifakı ve Kürt sorununun demokratik çözümü ve deklarasyon tartışıldı.

Muhalefet partileri ve STÖ ziyaretlerinde yer alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç,  ile bu temasları ve sonuçlarını konuştuk. Muhalefet partilerine yönelik ziyaretlerin olumlu geçtiğini anlatan Oluç: “Ziyaretlerde deklarasyona tekrardan değiniyoruz. Eleştirileri var mı? diye soruyoruz. Buna dair taleplere yanıt veriyoruz. İlk dört ziyaret olumlu geçti. Bu ziyaretlerin devamı gelecek. Genel olarak deklarasyona yönelik ağır bir eleştiri gelmedi. Deklarasyonun benimsenmiş ve müzakereye uygun bir zemin olduğu görülüyor. Bu bizi sevindirdi. Dört partiye ziyaretlerimizde gördüğümüz buydu.” dedi. 

Kürt sorunu 

Ziyaretler de daha çok 11 madde üzerinde yoğunlaştıklarının bilgisini paylaşan Oluç, muhalefet partileriyle görüşmelerinde Kürt sorununa dair de görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Oluç, bu konu ile ilgi şunları belirti:  “Şuana kadar görüştüğümüz partiler yaklaşımımızı doğru bulduklarını ifade etti. Tabi ki farklı görüşler vardı. Detaylı tartışılınca farklılaşacak görüşler elbette ki olur. Ama genel yaklaşım demokratik ve barışçıl çözümün müzakere edilecek yerinin Meclis olduğu yönünde. Demokratik ve barışçıl çözüme dair genel bir mutabakat var. Detaylarını biz de deklarasyonumuz da açmadık. Anadil hakkı, evrensel kimlik hakkı gibi. Bunlara dair yapacağımız hazırlıkları da muhalefet partilerine ileteceğiz” şeklinde konuştu.

Güçlü demokrasi 

Muhalefet partilerinin “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” toplantısına da değinen Oluç, “Biz deklarasyonumuzla ‘güçlü demokrasi’, ‘tarafsız ve bağımsız yargı’ başlıklarında genel olarak yaklaşımımızı anlattık. Güçlü bir parlamenter sistemin ancak güçlü bir yerel demokrasi üzerinde yaşanabileceğini ve güçlü demokrasinin hedeflenmesi gerektiğini anlattık. Meseleyi sadece parlamento ile sınırlamak mümkün değil. Parlamento dışı hayata bakmak gerekiyor. Tabi ki yasamanın güçlü olması önemli. Denge denetleme mekanizması işlemesi önemli ama bağımsız ve tarafsız yargının olması, evrensel hukuk ilkelerinin geçerli olması, idari sistem açısından yerel yönetimlerin demokratikleşmesi, yerel demokrasinin güçlü olması ve birçok parlamento dışındaki mesele güçlü demokrasi ya da güçlü parlamenter sistemin parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Ziyaret edilen kurumlar

HDP STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan’ın sorumluluğunda yürütülen ziyaretler de bugüne kadar 4 muhalefet partisi, 5 sivil toplum örgütü ziyaret edildi.Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve miletvekili Fatma Kurtulan’dan oluşan heyet, 7 Ekim’de CHP’yi, 8 Ekim’de DEVA, 12 Ekim’de Gelecek Partisi ve 13 Ekim’de Saadet Partisi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Bunun yanı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Halkevleri, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ziyaret edildi.


Etiketler : Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu, Saruhan Oluç,