Guatemala’da bir haftada 2 LGBTİ+ aktivisti öldürüldü

17 Haz 2021

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da LGBTİ+ aktivistleri Andrea González ve Cecy Ixpata art arda katledildiler

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da geçtiğimiz hafta ülkenin tanınmış LGBTİ+ aktivistlerinden Andrea González ve Cecy Ixpata art arda katledildiler. LGBTİ+ mücadelesi yürüten Reinas de la Noche (Gecenin Kraliçeleri) isimli organizasyonun başkanı olan González ve aynı yapının üyesi Ixpata’nın öldürülmeleri Orta ve Güney Amerika’da trans aktivistlerin tehlike altındaki durumlarını bir kez daha gündeme getirdi. Ülkede 2021 yılının ilk 6 ayında 13 LGBTİ+ aktivisti katledildi.

Bir manavda çalışan Ixpata geçtiğimiz Çarşamba uğradığı saldırıda feci şekilde dövülürken, aldığı darbeler nedeniyle kaldırıldığı Salama Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Andrea González ise maruz kaldığı silahlı saldırının ardından yaşamını yitirdi. Guatemala’daki LGBTİ+’ların eşitliği için mücadele eden González suikastten önce defalarca kez ölümle tehdit edilmişti.

LGBTİ+’lar için dünyanın en tehlikeli ülkesinden biri olan Guatemala’da 2019 yılında 19 LGBTİ+ katledildi.

Geçtiğimiz yıl ise dünya genelinde 350 trans uğradıkları saldırılar sonucunda hayatlarını kaybederken, 2021 yılında bu rakamın daha fazla olmasından korkuluyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : LGBTİ,