Grup Yorum üyesi Aracı hakim karşısına çıkacak

08 Haz 2020

Grup Yorum, 1 yıldır tutuklu olan Grup Yorum üyesi Ali Aracı'nın 9 Haziran'da görülecek duruşmasına çağrı yaparak, 'Ali Aracı'yı ve tüm tutsak üyelerimizi zulmün elinden çekil alalım' dedi

Grup Yorum 1 yıldır tutuklu olan üyeleri Ali Aracı'nın 9 Haziran'da duruşması olacağını duyurdu. Grup Yorum açıklamasında, "Grup Yorum'un ölüm orucundaki taleplerinden biri de, yalancı tanık ifadeleriyle bomboş dosyalarla haksız hukuksuz şekilde tutuklanan üyelerimizin serbest bırakılması idi. Helin ve İbrahim bu uğurda düştü toprağa. Onlara verdiğimiz sözü tutalım, Ali Aracı'yı ve tüm tutsak üyelerimizi zulmün elinden çekip alalım" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1 yıldır tutsak olan üyemiz Ali Aracı'nın 9 Haziran'da duruşması olacak.

Ali Aracı 22 yıldır Grup Yorum emekçisi. Grup Yorum'da 22 yıldır flüt ve kaval çalıyor. Günde 15 saat çalışıp yatağa aç giren emekçilerin, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin, yoksul gecekondu halkının sesini soluğunu taşıyor ezgilerine. Halk çocuklarını eğitiyor, onlarla korolar, orkestralar kuruyor. Halk neredeyse orada oluyor Ali Aracı.

İşte bu "affedilmez suçları" nedeniyle hakkında arama kararları çıkarıldı, gri listelere alındı, başına ödüller konuldu. Ve 14 Haziran 2019'da gözaltına alınıp tutuklandı.

Grup Yorum'un ölüm orucundaki taleplerinden biri de, yalancı tanık ifadeleriyle bomboş dosyalarla haksız hukuksuz şekilde tutuklanan üyelerimizin serbest bırakılması idi. Helin ve İbrahim bu uğurda düştü toprağa. Onlara verdiğimiz sözü tutalım, Ali Aracı'yı ve tüm tutsak üyelerimizi zulmün elinden çekip alalım.

Tüm basın emekçilerini 9 Haziran Salı günü saat 11.30'da Çağlayan Adliyesi 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Ali Aracı'nın duruşmasına çağırıyoruz.

Grup Yorum'a Özgürlük!
Türküler Susmaz Halaylar Sürer!"

HABER MERKEZİ


Etiketler : 9 haziran, ali aracı, Grup Yorum,