Gözaltında tutulan gazeteci Canözer’e siyasi sorular

08 Nis 2021

Gözaltında tutulan jinnews muhabiri Beritan Canözer’in emniyet ifadesi sırasında ‘Sizce Abdullah Öcalan onurlu bir direnişçi midir?’ diye soruldu

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 5 Nisan'da gözaltına alınan 22 kadın arasında bulunan Jinnews muhabiri Beritan Canözer'e polis sorgusunda ilginç sorular yöneltildi.

Gizlilik kararı bulunan dosyada "örgüt üyesi olmak"la suçlanan gazeteci Canözer'e İl Emniyet Müdürlüğü ifade tutanaklarına göre, 1996'da yaşamını yitiren Zeynep Kınacı'nın Tevgera Jinên Azad'ın neresinde yer aldığı soruldu. Canözer'e sorulan soruların bazıları şöyle: 

"Zeynep Kınacı’ya ilişkin TJA açıklama yapmış. Açıklamayı anlatın?", "Zeynep Kınacı TJA’nın neresinde yer almaktadır?",  "TJA tarafından doğum günü kutlanan Abdullah Öcalan sizce onurlu bir direnişçi midir?", "Rosa Kadın Derneği’nde elde edilen materyaller nedir?", "Rosa Derneğinde yasal zeminde bulunan ve amaçları kadın haklarına dayalı usulsüzlerin aksine gazete ve dergiler hangi amaçla bulunmaktaydı?", "Size göre PAJK bir parti midir?", "Dernekte yapılan aramalarda bulunan kitaplar hangi amaçla bulunuyordu?"

Canözer'e gözaltındayken kendisine dönük açıklamaların kimlerin yaptığı da sorulan sorular arasında yer aldı.

Haber takibinin yaptığı eylem ve etkinliklerde "eylemci" olmakla suçlanan Canözer'e daha önce yargılandığı ve beraat ettiği, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar ve haber takibini yaptığı eylemler de soruldu.

Canözer, "eylemci" olmakla suçlandığı açıklamalardan biri de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasını "takip" etmesi oldu. 

Canözer'e 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde JİN TV'ye kadın gündemini aktarması da suçlama konusu yapıldı. 

Öte yandan Diyarbakır'da 5 Nisan'da gözaltına alınan 22 kadından 14'nün emniyetteki ifadesi tamamlanırken, 8’inin işlemleri sürüyor. İfadesi tamamlananların gün içinde adliyeye çıkarılması bekleniyor.

 

DİYARBAKIR

 


Etiketler : Beritan Canözer,