Göle'de ağaç katliamı: Eylem kararı alındı

19 Eyl 2021

Ardahan'ın Canibeğ ve Serinçayır yaylalarında Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından binlerce ağaç yok edildi
Binlercesi daha kesilecek

Ardahan’ın Göle ilçesi Canibeğ ve Serinçayır bölgesinde bulunan ormanlık alanlarda, Erzurum Bölge Orman İşletme Müdürlüğü kontrolünde binlerce ağacın kesildiği ortaya çıktı. Köylüler eylem kararı aldı.

Ağaç katliamıyla ilgili açıklama yapan Serinçayır Köyü Dernek Başkanı Acar Dağ, bölgenin ekosisteminin yok edildiğini söyledi. 

Acar Dağ şöyle konuştu: “İlçemizde son yıllarda orantısız kesilen ormanlarımız hem yabani hayvanların yaşam alanları hem de bölgemizin doğası yok edildi. Orman kesimine karşı tüm müdahalelere rağmen durdurulamadı, bu durum karşısında Serinçayır Kültür Derneği olarak eylem kararı aldık, kesim bölgesine gittik, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü eylemi durdurmak için bizlerde görüşme talep ettiler. 

Görüşme, Göle Orman Şefliği’nde gerçekleşti. Yaptığımız görüşmeler neticesinde daha önce ormanlarda karar verilen 8 bin ağacın kesiminin durdurulması, sadece yaşı geçmiş bin 500 ağacın kesilmesi, 5 yıl kesinlikle ormanda kesim olmayacağı, daha önce kesilen ormanlarda bir ay içerisinde fidan ekimi sözü verildi. Ancak tekrar bölgeye gittiğimizde binlerce ağacın yeniden kesildiğine ve ağaç kıyımının devam ettiğine tanık olduk. Bize söz veren yetkilileri aradığımızda telefonlarına cevap vermediler.” 

 

ARDAHAN


Etiketler : Göle Ardahan,