‘Geleceğimize sahip çıkacağız’

28 May 2018

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, kamu emekçileri olarak 24 Haziran seçimlerinde ‘Cumhur İttifakı’na oy vermeyeceklerini açıkladı. Bozgeyik, kamu emekçilerinin oy vereceği siyasal programın içeriğini de açıkladı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 24 Haziran’da yapılacak olan baskın seçimlere ilişkin tutumunu basın toplantısıyla açıkladı. Sendikanın Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıya KESK Eşbaşkanları Mehmet Bozgeyik ile Aysun Gezen’in yanı sıra Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri katıldı.
Toplantıda konuşan Bozgeyik, “20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne süren OHAL ile hukuksuzluğun, adaletsizliğin, emeği hedef alan saldırıların merkez üssü haline getirilen bir ülkede hayatta kalma mücadelesi veriyoruz” dedi. Bozgeyik, özellikle 15 Temmuz sonrasında kamu emekçilerine ve KESK üyelerine büyük bir kıyım yapıldığını belirterek, “Şimdi de 22 aydır sürdürdükleri bu antidemokratik, hukuksuz düzeni süresiz ve kalıcı hale getirmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

Barış kurban edildi

Kürt sorununa da değinen Bozgeyik, “Kürt sorununa güvenlikçi yaklaşım, imha ve inkâr siyaseti farklı biçimlerde devam ettirilmiş, sorunun demokratik yöntemlerle ve diyalogla kalıcı barışçıl çözümü günlük siyasal çıkarlara heba edilmiştir. Siyasette, ekonomide ve yaşamın her alanında gerilim, kutuplaşma ve şiddet giderek tırmandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Oylarımız demokrasiye

24 Haziran’da bu gidişatın devam edip etmeyeceğinin oylanacağını belirten Bozgeyik, “Kamu emekçileri, AKP-MHP’de ifadesini bulan Cumhur İttifakı’na oy vermeyecek, geleceğine sahip çıkacak, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir gelecek için taleplerini daha güçlü savunacak ve takipçisi olacaktır” diye konuştu. Bozgeyik, daha sonra kamu emekçilerinin oylarını vereceği siyasal programın içeriğini açıkladı. Programda, eşit, anadilde, ücretsiz kamu hizmetinden çalışma yaşamının demokratikleştirilmesine, ayrımcı, cinsiyetçi politikalara son verilmesine kadar birçok madde yer aldı.

ANKARA


Etiketler :