Gazete dağıttığı sırada bisikletinde katledilen Kadri Bağdu mezarı başında anıldı

14 Eki 2021

Adana'da IŞİD tarafından katledilen gazeteci Kadri Bağdu, mezarı başında anıldı. Bağdu’nun eşi Şemsa Bağdu, adalet taleplerini yenileyerek, katillerin yargılanmasını istedi

Adana’nın Seyhan ilçesi Ova Mahallesi’nde 14 Ekim 2014'te bisikletle gazete dağıtımı yaptığı sırada IŞİD'liler tarafından katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu, Küçükoba Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma etkinliği düzenlendi. Anmaya, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Bağdu ailesi, avukat Tugay Bek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanları Gülseren Tural ve Mehmet Karakaş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) Eşbaşkanı Nimet Sezgin, Barış Anneleri ve gazeteciler ile çok sayıda kişi katıldı.

Katiller yargılansın

Bağdu'nun mezarına karanfil ile Xwebun ve Yeni Yaşam gazeteleri bırakılırken, anmada konuşan AYKAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, Bağdu'nun bilinen faillerinin halen bulunup, yargılanmadığını söyledi. Sadece gazete dağıttığı için Bağdu’nun katledildiğini ifade eden Kökli, katillerin yargılanması için mücadele edeceklerini kaydetti. Anmaya katılıp kendilerini yanlız bırakmayanlara teşekkür eden Bağdu’nun eşi Şemsa Bağdu, adalet taleplerini yenileyerek, katillerin yargılanmasını istedi.

7 yıldır yargılama yapılmıyor

Bağdu’nun 7 yıldır bilinen katillerinin bulunup yargılanmadığını ifade eden DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise, dönemin Adana Valisi Mustafa Büyük'ün "Bu dosya kapanmayacak" demesinin üzerinden 7 yıl geçtiğini, ancak devletin katilleri yargılanmadığını belirterek, "Kadri Bağdu hakikat arayışçısıydı. Çeteler tarafından katledildi ve katilleri devlet tarafından korunuyor. Bunun ispatı da dosyanın 7 yıldır karanlıkta bırakılmasıdır. Apê Musa'dan Gurbetelli Ersöz'e, Cengiz Altun'dan Hafız’a, Nazım’a ve Kadri Bağdu'ya kadar basın şehitleri hepsi hakikat savaşçılarıydı. Bizler de onların takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Faillerin peşindeyiz

Bağdu ailesinin avukatı Tugay Bek de, IŞİD’lilerin itirafına rağmen "adli vaka" olarak yaklaşılmasının dosyanın faili meçhuller arasına konulmak istendiğini dile getirdi. AKP'nin iktidardan düşmesiyle Kobanê eylemlerin daha iyi araştırılıp tüm boyutlarıyla açığa çıkacağını umut ettiklerini belirten Bek, faillerin yargılanması için hukuki sürecin peşinde olacaklarını söyledi.

ADANA


Etiketler : Kadri Bağdu,