Fransa'da seçmen LREM ve RN'yi uyardı

21 Haz 2021

Fransa'da Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda iktidar da ciddi kayıp yaşadı, faşist parti de 7 puan geriledi

Fransa'da 20 Haziran Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda iktidardaki LREM ciddi düşüş yaşadı. Faşist parti de geriledi

Fransa'da 20 Haziran Pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İlerleyen Cumhuriyet Partisi (LREM) ile Marine Le Pen'in liderliğindeki faşist Ulusal Birlik Partisi bekleneni alamadı. 

Cumhuriyetçiler Partisi (LR) ülke genelinde yüzde 28,7 oy alarak seçimin ilk turunu önde tamamlayan parti oldu.

Faşist Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 19.4 ile seçim ikinci bitirdi. Merkez sol Sosyalist Parti (PS) yüzde 15.6, Yeşiller Partisi (EELV) yüzde 12.9 aldı. Macrob'un partisi LREM ise barajı kılpayı geçerek yüzde 10.4 oy aldı. LREM milletvekili Aurore Berge, aldıkları sonucu "suratlarına atılmış bir tokat" olarak nitelendirdi. 

Le Pen partisinin başarısızlığının nedenini düşük katılıma bağladı ve seçmenini ikinci turda sandığa çağırdı. Le Pen'in partisi, 2015 seçimlerinde Paris'teki saldırıların ardından elde ettiği başarıya oranla yüzde 7'lik bir düşüş yaşıyor.

Muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) Lideri Jean Luc Melenchon, ilk turda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle bu seçimin düzenlendiği şartlar hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirtti. 

Fransız basınındaki haberlerde, Marsilya'da bir seçim merkezinin yeteri kadar görevlisi olmadığı gerekçesiyle açılmadığı, nüfusunun yaklaşık 2 binin olduğu Cousolre'daki seçim merkezinde yeterli sayıda oy pusulasının bulunmadığı belirtildi.

Katılım oranı oldukça düştü

Daha önce görülmemiş düzeyde düşük kalan seçimlere katılım oranının yüzde 30'larda olduğu açıklandı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaptığı açıklamada bu durumun endişe verici olduğunu kaydetti. 2015 yılında yapılan bir önceki seçimlerde katılım oranı yaklaşık yüzde 50 olarak gerçekleşmişti.

Fransa'nın 13 bölgesi ve 19 departmanındaki yerel meclis üyelerinin seçildiği oylamada oyların yüzde 10'undan fazlasını alan partiler 27 Haziran'da yapılacak olan ikinci tura katılmaya hak kazandı.

PARİS


Etiketler : Fransa bölgesel seçimleri,