Fatura yine işçiye kesilecek

13 Eyl 2021

İnşaat sektöründe artan fiyatlara karşı başlatılan boykot sürüyor

Çimento fiyatları başta olmak üzere, artan maliyetlere karşı uyarı amaçlı 9-24 Eylül arası boykot kararı alan müteahhitlerin eylemi 6. gününe girerken, patronlar eylemlerinin sonuç almamasına karşı iktidara işçileri çıkarma tehdidinde bulundu. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaatlarda çalışan 1.2 milyon işçiden en az 600 bininin işine son vermek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Bir haftası neredeyse geride kalan boykota karşı AKP tarafından henüz bir adım atılmazken, müteahhitler eylemlerinde yeni bir aşamanın uyarısını yaptı. Salgın süreci boyunca yaşanan ekonomik krizin faturası işçiye kesilirken, inşaat sektöründe yaşanan gelişmelerde de fatura işçiye kesilecek gibi.

Boykot 1 aya çıkabilir15 gün sürecek eylemin başlamasının ardından iktidar, çimento ve klinkeri, ihracı kayda bağlı mallar listesine alarak, çimento ihracatını yavaşlatmayı ve bu sayede yurtdışına gönderilemeyen çimentonun içeriye satılıp fiyatları düşürmeyi planlasa da henüz bir gelişme görülmedi. Sözcü'ye konuşan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Ticaret Bakanlığı'nın çimento ihracatına yönelik aldığı önlemin fiyatlarda herhangi bir düşüş sağlamadığını, fahiş fiyat uygulamalarının devam ettiğini söyledi. İş durdurma eylemine devam ettiklerini belirten Tellioğlu, 15 günlük eylem sürecinin sonunda hedeflerine ulaşamamaları halinde izleyecekleri yola dair ise şunları söyledi: “Yüzde 200 zamlanmış çimento fiyatlarıyla inşaatları yapabilmemize imkân yok. 15 günün bitiminde belki bu süreyi bir 15 gün daha uzatıp iş durdurma eylemini 1 aya çıkarabiliriz. Sonuç alamazsak ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok arkadaşımız işçi çıkarma yolunu gösterdi. Eğer eylem süresi biter ve fiyatlar hâlâ düşmemiş olursa, eylemlere destek veren müteahhitlerimizin inşaatlarında çalışan 1.2 milyon işçiden en az yarısını, yani 600 bin civarında işçiyi işten çıkarmak zorunda kalabiliriz.”

'Söyledikleri gerçeği yansıtmıyor'Alınan boykot kararı ve oluşan zarardan kamu müteahhitleri daha az zarar görürken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ise, boykot kararının tüm müteahhitleri kapsamadığını, TMB olarak bu sürecin içinde yer almadıklarını belirterek, “Bazı sıkıntılara kamu ve idarelerimiz ile işbirliği içinde çözüm üretmeye çalışıyoruz” diyerek durumu açıklamıştı. Buna karşı Tellioğlu, kamu müteahhitlerinin küçük bir topluluk olduğuna işaret ederek, “TMB çoğunlukla devlete ve yurtdışına iş yapan 100 üyeli bir birlik. Biz ise 100 binlerce müteahhidiz. Büyük müteahhitler devletten fiyat farkı alıp zarardan kurtuluyor. Bizlerin böyle bir şansı yok. Yüzde 200 zamlanan çimento fiyatlarının yüzde 85 arttığını söylemeleri de gerçekle bağdaşmıyor” dedi.     EKONOMİ SERVİSİ 


Etiketler : İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), Çimento fiyatları,