Farklı bir kooperatif

22 Tem 2021

Gazze sahilini korumak ve kirliliğe karşı duyarlılık için harekete geçen Hana Al Ghoul,     54 kişi ile bir kooperatif kurdu. Her şeyi geri dönüşümle inşa edilen kooperatife ilgi yoğun 

Oyuncu, yönetmen, yazar ve eğitimci olan Hana Al Ghoul, denizi korumak için kolları sıvayan Gazzeli bir çevreci olarak kurduğu “Bizim İçin Deniz Kooperatifi” ile örnek oluyor. Çevre duyarlılığının zayıflığı nedeniyle atık ile dolan Gazze sahil kıyısını temizlemek için belediyeye konuyla ilgili proje sunduğunu belirten Hana Al Ghoul’un önerisinin kabul edilmemesi üzerine o da kendisi gibi düşünen bir grup arkadaşı ile kolları sıvayarak bu işi üstlenmiş. Denizden çıkan atıklardan oluşturduğu kooperatif ile sahil kıyısında dikkat çekici bir mekan oluşturan Hana Al Ghoul, Nujinha’dan Refif İslim’e konuştu. 

Temiz bir sahil şeridi istediklerini ve berraklığı ile bilinen Akdeniz’i korumanın gerekliliğini hatırlatmak istediğinin altını çizen Hana Al Ghoul, aynı zamanda oluşturdukları kooperatif ile çevre duyarlılığının yanı sıra sanatsal objeler de kullanmış. Bu işi tek başına yapmayan Hana Al Ghoul, 54 kişilik bir ekibi bir araya getirmeyi başarmış. Ekip oluşturdukları mekanda, asla yeni bir şey satın almadan her şeyi geri dönüşüm ile sağlayarak bir araya getirmiş. Mekanın dekorasyonu kamış, araba lastikleri, metal tenekeler olmak üzere geri dönüşümden elde edilerek oluşturulmuş.

Mekanı ziyaret etmek isteyen herkese açık olan kooperatif, katı atık bağışlarını da kabul ediyor. Yani ilk ziyaret ücretsiz, ancak ikinci ziyaretinizde çöpe ya da denize atmak yerine kooperatife bir katkı sunuyorsunuz. Kooperatifin bir salonu da aynı zamanda okuma salonu. Hem kitap okuyabiliyorsunuz hem de kitap değiş-tokuşu yapabiliyorsunuz. Burada insanı hayrete düşüren şey ise gözle gördüğünüz her şeyin denizden çıkarılmış ya da geri dönüşüm ile tekrar kullanıma hazır hale getirilmiş olması.

GAZZE


Etiketler : Bizim İçin Deniz Kooperatifi,