Eskencidere için toplandılar: Direnişe devam

23 May 2021

İkizdere'ye bağlı Ethone bölgesi köylüleri toplanarak Eskencidere Vadisi için direnişi sürdürme kararı aldı

Eskencidere Vadisi'nde Cengiz İnşaat'ın taş ocağı için ormanları yağmalaması sürken 33 gündür nöbet tutarak köylüler, köy meydanında yaptıkları toplantıda projenin iptal edilmesine kadar eyleme devam kararı aldılar.

Valilik, jandarma yasakları ve jandarma desteğiyle Cengiz İnşaat'ın Ethona bölgesinin yeşilinin kalbine soktuğu kepçeler yağmayı sürdürüyor. 33 gündür "Eskencidere Vadisi'nde Taş Ocağı istemiyoruz" sloganıyla kurulan çadırlarda nöbet tutan Gürdere köylüleri köy meydanında yaptıkları toplantıda projenin iptaline kadar nöbet tutmaya devam kararı aldılar. 

Kestane balı, organik çay

Gürdere köyünde ilkokul bahçesinde sosyal mesafe korunarak yapılan toplantıda ortak karar aldıklarını belirten Osman Baş şunları söyledi: 

"Burada köyümüzün büyük oranda katıldığı bilgi alışverişinde İşkencedere vadisinde yapılmak istenen taş ocağına tepki nöbetlerimize devam kararı alındı. Bizim gayemiz köyümüzü çevremizi korumak, sağlıklı ortamda yaşamaktır. Taş Ocağı söylenen şartlarda kalmaz. Birden çok ocak açılacak iddiası bizleri endişeye sevk ediyor. 2 yılda taş çıkarılacağı söylenen ocakta patlayıcıların zararı olmayacak mı? İçme suyumuz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Kestane Bal üretimimiz ve arılarımız yok olacak. Organik çay topluyoruz bununda yok olmasını istemiyoruz. Koruma altındaki vadimizi muhafaza etmek istiyoruz."

                                      

Muhtarlar ne dedi?

    

Gürdere Köyü Muhtarı Erdoğan Baş ise, konuşmasında "Köylüm ne karar verdiyse bende oradayım. Köyümün birlik ve beraberliğini kimsenin bozmaya hakkı yoktur" derken Gürdere Köyü eski Muhtarı Orhan Tat "birlik beraberlik içindeyiz. Burada ortak alınan karara saygılıyım ve beraberiz" diye konuştu..

 Köylülerden Ömer Tuncer ve İbrahim Tuncer birlik içinde olma vurgusu yaptılar ve karara katılacaklarını söylediler: "Taş Ocağı istemiyoruz. Çevreye zarar olmasını istemeyiz"

Erdoğan Tuncer ise "Bimiz köy yıllardır İkizdere’de bütünleşmenin örnek köyüdür. Bugünde birlik beraberliğimiz bir kez daha gösterdik. Tüm akraba ve dostlarımızın birliğinden Taş Ocağı istemiyoruz kararının çıkması hepimizi mutlu etti" dedi.

Selim Baş ise şunları kaydetti: "Birliğe en çok ihtiyaç olduğumuz bir zamanı geçiriyoruz. Birlikten dirlik doğar. Köyümüzün yararına olduğuna inandığımız bir karar aldık. Bu çevre, bu doğa kolay yetişmiyor. Taş Ocağına hayır diyoruz." 

Gençağa Karafazlı-RİZE


Etiketler : Eskencidere Vadisi, Ethone Eskencidere bölgesi,