Eşini yakarak katleden Yılmaz'a ağırlaştırılmış müebbet istemi

08 Haz 2020

Eşi Güllü Yılmaz’ı yakarak katleden sanık Can Yılmaz hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 17 Ekim 2019’da Can Yılmaz (35), servis aracının ön koltuğunda oturduğu gerekçesiyle evde tartıştığı 3 çocuk annesi olan eşi Güllü Yılmaz’ı (33) yaktı. Yılmaz, kaldırıldığı hastanede 12 gün sonra yaşamını yitirdi. Yaşananlara tanıklık eden D. Yılmaz (9) da olay sırasında yaralandı. Can Yılmaz olaydan 11 gün sonra gözaltına alınarak tutuklandı.

Ergani 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, eşini öldüren ve 13 yaşındaki çocuğunu yaralayan Yılmaz’ın bakıma muhtaç oldukları için koruma altına alınan H. Yılmaz (13), D. Yılmaz (9) ve 3 yaşındaki D. Yılmaz isimli çocuklarının korunması ve temsil edilmesi hakkı olan velayet hakkını kaldırarak, vasi atanmasına karar verirken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise eşi Güllü Yılmaz’ı yürütülen soruşturma sonucu Can Yılmaz hakkında iddianame hazırladı.

Son ifadesi: Kocam beni yaktı

İddianamede, sanık Can Yılmaz’ın tartışma sonrasında eşini yaktığı kaydedildi. Olay sonrasında hastanede Güllü Yılmaz’ın bilinci açık iken polise verdiği ifadesinde, yüksek sesle “Kocam beni yaktı" dediği belirtildi. İddianamede, Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapora göre, Yılmaz’ın ölümünün vücudu yüzde 50-60'ını tutan 2-3’ncü derecede yanık ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana geldiğinin tespit edildiği kaydedildi. Vücudunda birçok yanık olan D. Yılmaz’ın alınan adli muayene raporunda, yaralanmasının basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilir nitelikte olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Çocukları anlattı

Annesinin öldüğü olayda yaralı olarak kurtulan mağdur D. Yılmaz’ın iddianamede yer alan ifadesinde, babasının her şeyi problem ederek tartışma çıkardığını, olay günü de annesinin minibüsün ön koltuğuna oturması sebebiyle aralarında yine tartışma başladığını, babasının annesine birkaç kez tokat ve yumruk atarak vurduğunu belirtti. D. Yılmaz’ın ifadesinde babasının annesiyle birlikte kendisini de yakmaya çalıştığını söyledi.

Yakmadığını iddia etti

Sanık Can Yılmaz’ın kolluk ve savcılıkta verdiği ifadesinde, eşinin çalışmak istediği için tartıştığını belirterek, banyodan getirdiği (...) hem kendi üzerine ve eşi Güllü Yılmaz’ın üzerine döktüğünü, kızı D. Yılmaz’ın annesine sarılırken üzerine (...) dökülmüş olabileceğini ileri sürdü. Sanık Yılmaz, (...) kibrit ya da çakmakla ile yakmadığını, yangının nasıl çıktığını bilmediği, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini, pişman olduğunu söyledi.

'Canavarca hisle öldürme'

İddianamenin sonuç bölümünde savcı olaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Maktulün hastanede kolluk kuvvetine söylemiş olduğu ‘kocam beni yaktı’ şeklindeki beyanı, mağdur D'nin ifadesi, şüphelinin tevili ikrarı, olay yeri inceleme raporu, ölü muayene ve otopsi tutanağı ile tüm soruşturma evrakı birlikte değerlendirildiğinde, şüpheli her ne kadar cebinde bulunan çakmağı çıkarttığının, ancak ateşlemediğini beyan etse de, suçtan kurtulmaya yönelik beyanına itibar edilmeyerek, şüphelinin olay günü tartışmalarının ardından maktulün ve mağdur D’ye üzerine (...) döktüğü, ardından çakmağı ateşlediği, maktulün alev alması ile odanın camından aşağıya düştüğü, tedavi için kaldırıldığı hastanede olay tarihinden 12 gün sonra vefat ettiği, mağdur D’nin de vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar meydana gelmesi sureti ile yaralandığı, şüphelinin maktul Güllü'ye yönelik üzerine (...) dökerek çakmağı ateşlemek suretiyle eşe karşı, canavarca hisle öldürmek suçunu, 12 yaşındaki mağdur D.'ye yönelik de, altsoy ve çocuğa karşı canavarca hisle kasten öldürmeye teşebbüs suçunu işlediği…”

Ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği ve ilk duruşması 14 Eylül’de görülecek olan davanın iddianamesinde, “Eşe karşı canavarca hisle kasten öldürme”, “Çocuğa ve altsoya karşı canavarca hisle öldürmeye teşebbüs” suçlanan sanık Can Yılmaz’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 13 yıldan 20 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor.


Etiketler : Can Yılmaz, kadın Cinayetleri,