Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Koridoru müzakere etmeyiz, ulaşım yollarını Türkiye'yle müzakere etmek istiyoruz

25 Kas 2021

AKP-MHP yönetimi ve Bakü yönetimi; Türkiye-Nahçıvan ile Orta Asya'daki Azerbaycan gibi Türki cumhuriyetleri birbirine bağlayacak Zengezur Koridoru'nun açılması için baskı yaparken Paşinyan 'Anlaşmada yok. Müzakere etmeyiz. ' dedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında Ermenistan ve Türkiye arasında ilişkilerinin normalleşmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye'yle ilişkileri normalleştirmek istediklerini belirten Başbakan Paşinyan, “Ancak koridor açılması konusunu müzakere edemeyiz, (Güney Kafkasya'da) ulaşım yollarının açılması konusunu müzakere etmek istiyoruz" dedi.

Paşinyan, Dağlık Karabağ savaşı sonrası 9 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı ortak açıklamasında iddia konusu Zengezur Koridoru ile ilgili tek bir cümle dahi bulunmadığını, ulaşım yollarından bahsedildiğini ve bu nedenle koridor meselesine anlam veremediğini kaydetti.

Başbakan Nikol Paşinyan ilişkilerin normalleşmesi konusund aşunları söyledi: 

"Kendilerini 'tek millet, iki devlet' ilan eden Azerbaycan ve Türkiye'ye sormak istiyorum: Ermenistan'ı yok etmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Ermeni soykırımını devam ettirmek ve yapmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Eğer evetse, bize direnmekten başka bir seçenek kalmıyor. Eğer hayırsa, o zaman haklısınız, bu bölgede barışı tesis etmek için tarihi bir fırsat var. Bu soruya açıklamalarla değil eylemlerle cevap vermeliler."

Ararat Mirzoyan ile görüşmesi

Bu arada 24 Kasım'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ermenistan Dışişleri’nden yapılan açıklamaya göre görüşmede Dağlık Karabağ (Artsakh) ihtilafının AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının yetkisi altında barışçıl müzakereler yoluyla kalıcı ve kapsamlı çözümü üstünde duruldu.

Bakan Mirzoyan, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Ermenistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı son saldırısının yarattığı duruma dikkat çekti. Ararat Mirzoyan ayrıca bölgede istikrarın sağlanma çabaları bağlamında Ermeni-Rus müttefiklik ilişkilerinin rolünü vurguladı. Muhataplar, 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli üçlü bildirilerle tarafların üstlendikleri yükümlülüklerin yerine getirilmesi sürecini de görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderlerinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli anlaşmalarının uygulanmasındaki ilerleme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 26 Kasım’da bir araya geleceği üçlü toplantı bağlamında ele alındı” denildi. 

Vladimir Putin-Charles Michel görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel de telefon görüşmesi yaptı. İkili Dağlık Karabağ'ı konuştu. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Vladimir Putin ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede, bir dizi güncel uluslararası sorun kapsamlı bir şekilde ele alındı” ifadesine yer verildi.

Michel’in isteği üzerine Putin, Karabağ’da barışçıl hayatın kurulması, Güney Kafkasya’da ekonomik ve ulaşım bağlantılarının yeniden oluşturulması yönünde atılan adımlarla ilgili bilgi verdi. Kremlin’in açıklamasında, “Bu konuların, Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Ermenistan Başbakanı’nın 26 Kasım günü Soçi’deki görüşmede ele alınması planlanıyor” denildi. Putin ve Michel arasındaki telefon görüşmesinde ayrıca Afganistan ve Libya sorunlarının değerlendirildiği aktarıldı.

Kaynak: Ermeni haber Ajansı 


Etiketler : Zengezur Koridoru, Nikol Paşinyan,