'Erdoğan darbeye ilişkin bilgi verilmesini engelledi'

14 Tem 2020

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimini araştıran komisyona bilgi verecek olan mit müsteşarı ve genelkurmay başkanının Erdoğan tarafından engellendiğini söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında gündemde ilişkin açıklamalar yaptı. Konuşmasına, bugün yaşamını yitiren Adalet Ağaoğlu’nu anarak başlayan Kılıçdaroğlu, "Edebiyat dünyamızın ve hepimizin başı sağ olsun. Sadece bugüne değil yarına da kalemleriyle ışık tutan edebiyat dünyası her zaman bizim için çok değerlidir" dedi.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin konuşan "Bir Saray’ın bir de halkın 15 temmuzu var" ifadesini kullandı. "O gün yaralananlar için para toplandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Eğer biz takip etmeseydik o paralar yok olacaktı. Vakıf diyorlar ama vakıf kurmamışlardı. Nerede bu paralar. Niye vermiyorsunuz bu paraları" diye sordu.

Neden yasakladı?

15 Temmuz'a ilişkin Meclis'te her partiden milletvekillerinin olduğu bir araştırma komisyonu kurduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti'ye oy veren kişilere seslenmek istiyorum. Erdoğan bu komisyona iki kişinin gelmesini yasakladı.TBMM’de araştırma komisyonu kuruldu. Grubu olan paritlerin milletvekilleri kuruldu ve darbe girişimi araştırıldı. Bu araştırma komisyonuna 2 kişinin gelmesini Erdoğan yasakladı. Birisi MİT Müsteşarı, diğer, Genelkurmay Başkanı. Bu isimlerin bilgi vermesini Erdoğan neden yasakladı? Failleri ortaya koyup bilgi alacağız. Milletin önüne atamayla gelmiş 2 kişiyi çıkartmadılar. 15 Temmuz’un perde arkası ortaya çıkmasın diye. Rapor çıktı, 4 yıldır neden yayınlanmıyor? Hapiste olan gazeteci Müyesser Yıldız aslında 15 Temmuz’un perde arkasını araştırıyordu. Yakaldılar, hapse attılar. Araştırmasın diye. Daha önce siyasi ayağı bulunamadı demişti sayın Bahçeli. Çıkarmıyorsanız size destek vermiyorsunuz desene? Söyleyemez. Bunu ancak CHP söyler.

'Darbeyi biliyordu'

Erdoğan, 15 Temmuzla ilgili şüphe bulutları kaldırılmalı demiş. Kılıçdaroğlu, kiminle konuştuğunu anlatsın demiş. HTS kayıtları elinde. O gece kim, kiminle neyi konuştu hepsi devletin arşivinde. Açıkla kardeşim. Lafa gelice dil bir karış, olmuyor, bu maya tutmuyor. Asıl kendisi FETÖ’nün 1 numaralı siyasi ayağıdır. Erdoğan neden Marmaris’te saklanır? Yaverleri zaten FETÖ’cüymüş. Yerini söylerlerdi. Peki o zaman niye Marmaris’e saklandı? Darbeyi biliyordu ve ne olur ne olmaz diye saklandı.

ANKARA


Etiketler : Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz, Erdoğan,