Elleriyle tarihi harmanlıyor

06 Nis 2021

Tarihi Saman Pazarı’nda, esk ieşyaları yeniden kullanıma hazır hale getiren Meltem Nogaylaroğlu, dekorasyon yapıyor, tamir ediyo rve boyuyor. Yaptığı işe, ‘Tarihi yeniden harmanlamak’ diyor ve kadınların herşeyi yapabileceğini söylüyor

     Ceylan Şahinli - Ankara/MA

Ankara’da en eski ticaret alanlarından olan Saman Pazarı’nda, isim vermediği dükkanda eski eşyalar bir kadın eliyle tamir edilip yeniden kullanıma hazır hale geliyor. Bu mucizevi kadın ali Meltem Nogaylaroğlu’na ait. Zaman zaman “Kadın usta olur mu?” tepkileri alsa da yaptığı işin büyük bir tutku olduğunu söylüyor. 8 yıldır üretim yapan Nogaylaroğlu, çocukluğundan bu yana tarihi pazarda esnaflık yapma hayali olduğunu ifade ediyor. Eski eşyalara karşı özel bir ilgisi olduğunu ve işini severek yaptığını belirten Nogaylaroğlu, “Bir gün buraya kendim için eski bir kapı almaya gelirken devren satılık olan bu dükkânı gördüm. ‘Burayı tutuyorum’ dedim ama içeride ne yapacağımı bilmiyordum. Evde tamir, dekor ve boyama işleri ile uğraşıyordum” dedi.

‘Bu atılır mı?’ diyorum'

Pazarın tarihiyle eşyaların eskiliğinin birlikte harmanlandığını belirten Nogaylaroğlu, “Eski şeyler gelip de sizi buluyor zaten. Ben kıyamıyorum çöpün kenarında bir şey görmeye. Görünce ‘bu atılır mı?’ diyorum. Onu alıp dönüştürüyorum, tamir ediyorum. Kafam artık böyle çalışıyor. Bana bu işi başka yerde yapmamı söylüyorlar ama yapamam. Yaptığım işin de burayla birleştiğini düşünüyorum” diye ifade etti.

Sanata dönüştürüyor

Nogaylaroğlu, gün içerisinde eski mobilyanın boyasını çıkarıyor, sonra tamirini, cilasını yapıyor, ondan sonra istenilen renkte boyayıp döşemesini yaparak teslim ediyor. Yaptığı işin “eski mobilyaları hayata tekrar geri kazandırmak” diye tanımlayan Nogaylaroğlu, “Mesela elinizde eski bir kapı var, eski kapılardan masa, gardırop, yatak başı yapıyorum. Birlikte çalıştığım marangozlar da var ama bu işe ilgim olduğu için tamiri de yapabiliyorum” dedi. Yaptığı işi artık bir sanata dönüştüren Nogaylaroğlu, kafelerin ya da otellerin duvarlarına da dekorasyon yapıyor. İşin maddi boyutundan ziyade yaptığı işin kedisini motive ettiğini söylüyor.

Yaşam tarzı

Eşyaları dönüştürmenin kendisi için yaşam şekli haline geldiğini ifade eden Nogaylaroğlu, “Artık bununla bütünleştim. Sanki ben eski eşyalarla bir bütün halindeymişim gibi yaşıyorum ve bundan da çok mutluyum” diye belirtti.

İlk kadın esnaf

Nogaylaroğlu aynı zamanda pazarda bu işi yapan ilk kadın. Her kadın gibi çoğu zaman yaptığı iş küçümsenmiş, “Çünkü kurumsal bir yer değildim. Kurumsal değilseniz, tek başınıza bir kadın olarak mücadele ediyorsanız farklı alternatifler üretmeniz gerekiyor” diyor. Ama kadınların yapamayacağı hiçbir işin olmadığını da vurgulayarak kadınlara ilham oluyor.


Etiketler : Meltem Nogaylaroğlu,