Ekonomistler görevden almayı değerlendirdi: O da kurtarmaz

07 Kas 2020

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevinden alınmasına ekonomistler 'bu değişikliğinde ekonomiyi kurtarmayacağı' yorumunda bulundu

Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Uysal, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alındı. 6 Temmuz 2019’da Murat Çetinkaya’nın görevden alınması üzerine başkan yardımcısıyken başkanlığa getirilen Uysal’ın yerine ise, eski Maliye Bakanı olan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Ekonomi uzmanları MB yönetiminde yaşanan değişikliğe yönelik ilk yorumlarını sosyal medyadan yaptı.

Yapılan görev değişikliğinin ekonomideki sorunları çözmeyeceği görüşünde hemfikir olan ekonomistler, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi yönetimine gönderme yaptı.

Bu yorumlardan bazıları şöyle:

Mustafa Sönmez: Sabah sabah yine şaşırttı bizi Saray. Merkez Bankası başkanı Uysal’ı alıp yerine hiçbir bankacılık deneyimi olmayan Naci Ağbal’ı getirmişler. Yorumlanması güç bir hamle. Bir tek şey geliyor aklıma; Murat uysal çıkıntılık mı yaptı? faizi arttıralım artırmıyorsanız ben yokum?! Merkez Bankası’na 16 ayda Murat Çetinkaya olmadı, Murat Uysal olmadı, bari Murat Boz’u getirseydiniz, Naci Ağbal kim:))

Yalçın Karatepe: Tekrar tekrar Merkez Bankası başkanını değiştireceklerine başka birini değiştirseler daha anlamlı olmaz mı?

Uğur Gürses: Ekonomiden sorumlu iradenin, bakanın yanlışlarını bir emir erine yıkmak paha biçilmez. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve ekibi ne denildiyse onu yapmadılar mı? Bu yüzden kötü yönetim sergilediler. Ne yazık ki Ağbal da kurtaramaz bu yanlış politikayı.

Cem Başlevent: Beklenen faiz artırımı yapılacak olsa, M. Uysal en geç 19 Kasım'da bu ‘yanlış’ı yaptıktan sonra görevden alınırdı. Demek ki artışa pek niyet yok. Bu da TL için zor günlerin devamı anlamına gelir. Ya da ‘Uysal kötü yönetti. Yeni başkan mecburen faiz de artırarak işleri düzene koyuyor’ denecek. (İlk twite gelen yanıtlarda dile getirilen ‘günah keçisi’ teorisi.)

Burak Arzova: Keşke ekonomideki tüm sorunlar TCMB Başkanı değişikliği ile çözülebilecek kadar kolay olsa.

Ekonomist Mahfi Eğilmez de, kararın açıklanması ardından “ne desek boş” paylaşımı yaptı. Bir takipçisinin, “Hocam TCMB kararı faiz mevzusundan mı sadece?” sorusunu Eğilmez, “Şeffaflığın olmadığı yerde ne siz bilebilirsiniz nedenini ne de ben” diye yanıtladı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : naci ağbal, Merkez Bankası,