Ekonomide ambargo etkisi

28 May 2018

İran’a 90 ile 180 günlük periyotlarla uygulanacak olan ambargonun ekonomi cephesinde yol açtığı tedirginlik, artarak sürüyor. Güvence isteyen Alman şirketlere kötü haber Suudi Arabistan’da geldi

Almanya’nın önde gelen haber dergisi Spiegel’e göre Suudi Arabistan, Berlin’in Ortadoğu politikası nedeniyle Alman şirketleri ile iş ilişkilerini dondurdu. Derginin haberinde Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın bu konuda hükümete talimat verdiği iddiası yer aldı.

Kararın, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile yoğun iş yapan Siemens, Bayer ve Boehringer gibi şirketlerin etkileneceği belirtiliyor. Riyad ve Cidde’deki toplu taşıma hizmetleri için yüzlerce Mercedes marka otobüs siparişi alan Alman otomotiv şirketi Daimler’in de karardan etkilenenler arasında olduğu ifade ediliyor.
Konuyla ilgili Reuters’ın sorularını yanıtlayan Daimler sözcüsü ise, “Spiegel’in haberini teyit edemeyiz, bizim işlerimiz normal seyrinde devam ediyor” şeklinde konuştu. Siemens, Bayer ve Boehringer ise açıklama yapmak istemediği aktarıldı.

Reuters haber ajansı Suudi hükümetinden konuyla ilgili bilgi alamadığına yer verirken, Sadece Riyad’da bulunan bir üst düzey Alman şirket yöneticisinin “kararın acı veren sonuçlarının şu anda sağlık sisteminde hissedildiğini” sözlerine yer verdi.

800 Alman şirketi

Spiegel’in haberine göre, Suudi Arabistan’da yaklaşık 800 Alman firması faaliyet gösteriyor. Alman şirketlerinin geçen yıl Suudi Arabistan’a 6 milyar 6 milyon euro hacminde ihracat yaptığı belirtiliyor.
Riyad, Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Lübnan politikasını eleştirmesi sonrası Kasım 2017’de Berlin’deki büyükelçisini de geri çekmişti. Suudi Arabistan, Almanya’nın İran’la yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalınmasını istemesinden de rahatsızlık duyuyor. Almanya’nın Yemen’deki savaşa doğrudan taraf olan ülkelere silah ihracatını durdurma kararı da iki ülke arasında sorun yaratmıştı.


Etiketler :