Ekmek nasıl ortaya çıktı?

29 May 2018

Ekmek yapım tarihinin 22 bin yıl öncesine gittiği belirlendi. Ekmek, devletin ve büyük siyasi birliklerin gelişimini ateşleyen evrimsel bir kıvılcım olarak niteleniyor. Ekmek, aynı zamanda köylerin şehirlere dönüşümüne yol açtı

İsrail’de yer alan Ohalo II adı verilen bir kazı alanında, 2004 yılında bir sürtme taşın içinde kalmış 22 bin yıllık arpa taneleri keşfedildi. Bu keşif, insanların yabani tahıl tanelerini işlediğine dair bulunan ilk kanıt niteliğinde. Ancak, Tennessee, Nashville’deki Lipscomb Üniversitesi’nden yemek tarihçisi ve Profesör Howard Miller, bu erken “ekmek” oluşturumlarının standart sandviç ekmeklerinden ziyade, kaya üzerinde veya köz ateşte pişirilen öğütülmüş tohum ve tahıllardan yapılma düz çörekler şeklinde olduğunu ifade ediyor. Evcilleştirilen ilk bitkiler olan ekmek tahılları, en erken Natufianlar tarafından yabanda ekilip biçilmişti. Avcı toplayıcılardan oluşan bu mezolitik grup yaklaşık 12 bin 500 yıl önce Ortadoğu bölgesindeki Ürdün Nehri Vadisi’nde yaşamıştı. Yemek tarihçisi ve “Ekmek: Küresel bir Tarih” (Reaktion Books, 2011) adlı kitabın yazarı William Rubel, “Natufianların tamamen doğadan toplanan besinlerle beslenmeye dayanan yaşamdan besin kaynaklarının tüm yönlerini kontrol altına alan çiftçiliğe dayanan yaşama geçiş yapan ilk insanlar oldukları düşünülüyor” dedi.

İlk kez Natufianlar yaptı!

Natufianlar, arpayı öğütmek ve bundan ekmek yapmak için gerekli altyapıya sahipti. Sonraki birkaç binyılda, tarım ve tahıl yetiştiriciliği Ortadoğu ve Güneybatı Asya üzerinde Nil Vadisi, Mezopotamya ve İndus Vadisi’nin doğusundaki diğer avcı toplayıcı halklarla olan ticaret noktaları boyunca yayıldı. Rubel, “Ekmek, devletin ve büyük siyasi birliklerin gelişimini ateşleyen evrimsel kıvılcımdı. Ekmek, üretim fazlasının birikmesine olanak tanıyarak, köylerin nihayetinde gerçek şehirlere dönüşecek şekilde büyümesini sağladı” diyor. İnsanların tahılları sürtme taşlar arasında ezmesiyle başlayan ve bazlamaya benzer ilk formundan bugün bildiğimiz süpermarketlerde satılan paketli ve dilimli formuna kadar gelişim gösteren ekmek, toplumla birlikte evrimleşti.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler :