Efrîn’de sömürge evleri: Dışardan getirilen aileler yerleştiriliyor

06 Eyl 2021

Türkiye tarafından Efrîn’de inşa edilen ve içerisine Efrîn dışından getirilen ailelerin yerleştirildiği sömürge evlerine tepki gösteren Efrînli göçmenler, yapılanın bölgenin tarihini ve kültürünü hedef alan bir saldırı olduğunu belirtti

Türkiye ve SMO Kuveyt ve Katar menşeli bazı dernekler aracılığıyla Efrîn’de sömürge evleri inşa etmeye devam ediyor. Şera ilçesine bağlı Baflon köyü, Şerawa ilçesine bağlı Qîbar köyü, Efrîn merkezi ve Êzidî köylerinde inşa edilen sömürge evlerine Efrîn dışından getirilen aileler yerleştiriliyor.

Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirme politikalarına ilişkin konuşan Efrînli göçmenler, bölgenin tarihi ve kültürel yapısının değiştirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

‘Kültürümüzü ve tarihimizi yok etmeye çalışıyor’

Welid Mihemed adlı göçmen, “Türk devletinin sömürge evleri inşa etmesine yardım eden devletler ve kurumlar bizim kültürümüzü ve tarihimizi yok etmeye çalışıyor. Bu şekilde bizi topraklarımızdan uzaklaştırmak ve bizi zorla çıkardıkları topraklara el koymak istiyor. Efrînliler bu politikaların hayata geçirilmesinden sorumludur. Bunun durdurulmasından hepimiz sorumluyuz. İnsan haklarını koruduğunu iddia eden kurumlar en başta buna ses yükseltmeli ve demografik değişimi durdurmalıdır” dedi.

Demografik yapı değiştiriliyor

Hacir Silêman adlı göçmen, Türkiye tarafından Efrîn’e yerleştirilen aileler aracılığıyla bölgenin demografik yapısının değiştirildiğini belirterek, Kürt halkının Efrîn Kantonunda yok edilmek istendiğini söyledi. Uluslararası kurumların işlenen suç karşısında sessiz kalmasına tepki gösteren Hacir Silêman, on binlerce Efrînlinin Şehba’da direnerek evine geri dönmeyi beklediğine işaret etti.

Efrîn’e yabancıların yerleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Hacir Silêman, “Bu politikaları kabul etmiyoruz. Bu toprakların sahibi biziz. Uluslararası kamuoyunun bu suçlar karşısındaki sessizliğini kınıyoruz. Dünyada demokrasi mücadelesi verdiğini iddia eden hiçbir güç bu suçlara karşı tepkisini dile getirmiyor” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kinco adlı göçmen de Türk devletinin yabancıları Efrîn’e yerleştirerek Efrîn’in kültürel yapısını değiştirmek istediğini kaydederek, buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Son olarak Efrîn halkına çağrıdan bulunan Kinco, izlenen politikalara karşı mücadeleyi yükseltmenin önemine dikkat çekti.

Kaynak:ANHA


Etiketler : Efrin,