Efrîn’de ilk hedef Kürtçe

20 Eyl 2021

Efrîn’i kontrol eden Türkiye’nin ilk hedefi Kürtçe oldu. Okullarda Kürtçe müfredattan çıkarıldı. Kürtçe sokak, mahalle, cadde, köy ve yerleşim yerlerinin adları değiştiriliyor. Halk Türkçe öğrenmeye zorlanıyor

Türkiye ve desteklediği SMO gruplarının 2018 yılında gerçekleştirdikleri saldırılarla kontrolünü ele geçirdikleri Kuzey ve Doğu Suriye'nin Efrîn Kantonunun demografisini değiştirmeye yönelik adımlar bir bir hayata geçiriliyor. İlk günden itibaren Kürt nüfusuna yönelik kapsamlı saldırılara girişilen, Kürtlere dair izlerin silinmeye çalışıldığı, yine cinayetler, gasp, talan, yıkım, insan kaçırma, insan ticareti ve katliamın eksik olmadığı Efrîn, tamamen Kürtsüzleştirilmek isteniyor. 

Bu kapsamda atılan son adım ise Kürtçenin kendisi oldu. Okullarda verilen Kürtçe eğitim müfredattan kaldırıldı.

Kente yönelik saldırılara başlanması ile birlikte halkın büyük bir bölümü Şehba’ya göçmek zorunda kaldı. 

Demokratik Toplum Eğitim Komitesi Şehba Sözcüsü Hena Kalo, topraklarının işgal edilmesiyle Efrîn halkının yerinden yurdundan göçertilip, katliam ve talandan geçirildiğini dile getirdi.

Bugün işgal altında olan Efrîn'de tecavüz, işkence ve şiddetin korkunç boyutlarda olduğunu söyleyen Kalo, Türkiye'nin Kürtlere düşman olduğunu, nerede bir Kürt varsa oranın hedef haline getirildiğini belirtti. Kalo, İzlenen temel politikanın bu olduğunu, dil, kültür ve coğrafik olarak böyle hareket edildiğini, talan ve yıkım ile Efrîn'in yok edildiğini ifade etti.

Rojava Devrimi ile birlikte çok büyük kazanımlar elde ettiklerini, bunların başında ise anadilde eğitimin geldiğini söyleyen Kalo, eğitim sistemlerini kurarak okullar açtıklarını kaydetti.

Kürtlerin kazanımlarına düşman 

Kalo, "Halkımızın çocukları okullara akın etti. Öncesinde Suriye devleti hep dilimizi yasaklıyordu. BAAS'çılar bizi Araplaştırmaya çalışıyordu. Ancak devrimle birlikte bu aşamayı atlattık. Devrimin kazanımlarına sahip çıktık. Binlerce öğretmen öncülüğünde mezra, köy ve ilçelerde okullar açtık. Bu şekilde eğitim sistemimizi kurduk. Sadece eğitim değil, sistemimizin diğer tüm ayaklarını oluşturduk. Bu sefer de Türk devleti karşı çıktı. Planları dahilinde Kürtlerin nerede bir kazanımı varsa talan ve yıkım siyaseti ile yaklaştılar. Efrîn'e tank, top ve uçaklarla saldırdılar” dedi. 

 Kürtçe Efrîn'de yasaklandı

Türkiye'nin Efrîn'i işgal ettikten sonra ilk yöneldiği alanının eğitim olduğunu kaydeden Kalo, "Arapça, Kürtçe ve Türkçe dillerinde eğitim vereceklerini söylediler. Bu, kandırmadan ibaretti. Kısa bir süre içinde Kürtçe Efrîn'de yasaklandı. Sadece Türkçe ve Arapça ile eğitim verdiler. Efrîn'de kalan halkımıza da Türkçe empoze edilmeye çalışılacak. Efrîn'in sokak, mahalle, cadde, köy ve yerleşim yerlerinin Kürtçe adları değiştiriliyor. Bu şekilde asimilasyon programlarına başladılar. Halkı Türkçe öğrenmeye mecbur bırakıyorlar" diye konuştu.

 İlk hedef okullar

Türkiye’nin uluslararası güçlerden destek alarak bu saldırılara giriştiğini vurgulayan Kalo, “Efrîn'e saldırırken ilk hedef aldıkları yerler arasında okullar yer aldı. Okulları bombalayarak yerle bir ettiler. Dil, bir halkın kimliğidir. Dile saldırı, halka saldırıdır. Bu şekilde bize yaklaştılar. Bir halkın dili yasaklanıyor ya da yok olma ile karşı karşıyaysa, o halkın varlığından bahsedilemez" ifadelerini kullandı. 

 Efrin Türkleştiriliyor 

Efrîn’de Kürtlere dair ne varsa yok edilmek istendiğinin altını çizen Kalo, bu planın geniş bir çerçevesi olduğunu belirterek, şunları aktardı: "Efrîn'e dönenler tutuklanıp, sorgudan geçiriliyor. İşkence edilip hizaya getirilmek isteniyor. Sonra bırakılmaları için fidyeler veriliyor. Yine Türkçe öğrenmeleri farz ediliyor. 'Türkçeyi öğrenmezsen ya da okumazsan Efrîn'den çıkman gerekiyor' diyorlar. Demografik değişimler ile Efrîn'i kendilerine ait bir yer haline getirmeyi planlıyorlar. Efrîn'in Kürt kimliği yavaş yavaş yok edilerek, Türkleştiriliyor.”

Kalo, işgal saldırıları sonrası göç etmek zorunda kaldıkları Şehba'da da, Efrîn'de olduğu gibi kendi eğitim sistemlerini kurduklarını söyledi.

Kalo, “Çocuklara anadillerinde eğitimler veriyoruz. Bunu görünce de propagandalara başlayıp, Kürtçe ders vereceklerini söylüyorlar. Bunu da ENKS yolu ile hayata geçirmeye çalışıyorlar. ENKS onları destekliyor. Bu plan ile oradaki halkımızı Türk devletinin oyunlarına alet ediyorlar. Onun için halkımız dikkatli olmalı, bu tür oyunlara gelmemeli. Türk devletinin planlarını boşa çıkarmalıyız" dedi.

 MA / Nazım Daştan - Leyla Cizirî


Etiketler : Efrin'de hak ihlalleri, Efrin, Efrîn'de Kürtçe yasak,