Dünyasını müzikle aydınlatan Diyana

14 Tem 2021

Kendisi için kapkaranlık bir dünyaya gözlerini açan 18 yaşındaki Diyana Hesarî, bizim bildiğimiz anlamdaki renkli dünyayı hiç göremedi ve göremeyecek. Ancak Diyana’nın müzikle renklendirdiği ve öğrenme aşkı ile şekillendirdiği çok daha farklı bir dünyası var...

Yeryüzünde 39 milyonu aşkın insan tamamen karanlıkta yaşıyor. 284 milyon insan ise görme engelli olarak hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Diyana Hesarî, milyonlarla ifade edilen görme yetisine sahip olmayan insanlardan yalnızca biri. 18 yaşındaki Diyana Hesarî, Hasekê’de yaşıyor. Karanlık dünyasını müzikle rengarenk hale getiren Diyana Hesarî, “Küçükken çok zahmet çektim. Her zaman karanlıktı. Tüm ihtiyaçlarımı karşılamam için birilerinin bana yardımcı olması gerekiyordu. Ancak şimdi büyüdüm ve kendi ihtiyaçlarımı karşılamayı öğrendim. Gözlerim görmediği için okula gidemedim. Ben de tüm ilgimi müziğe verdim. Severek müzik yapıyorum” diyor.

‘Engel insanın bedeninde’

Küçük yaşlarda babasının kendisi için eve getirdiği bağlama ile tanışan Diyana Hesarî, o günden sonra bağlamayı elinden düşürmemiş. 2018 yılında ise Ferec Derwiş’ten bağlama eğitimi almış Diyana Hesarî ve böylelikle ilk resmi bağlama eğitimini de aldıktan sonra kendisini daha da geliştirmeye başlamış. Diyana, yaşadıklarını “Aslında ilk bağlama dersi almaya başladığımda çok zor gelmişti. Okula hiç gitmediğim için zaten eğitim alırken zorlanıyordum bir de herkesin gözü ile izleyerek ve kulağı ile dinleyerek yaptığını ben yalnızca dinleyerek yapıyordum. Şimdi çalabiliyorum ve bu düzeye gelebilmek için epey zorluk yaşadım. Yaşadığım tüm zorlukların sonunda da anladım ki engel insanın bedeninde ama aklında ve bilgeliğinde olamaz” sözleriyle anlatıyor.

Müziği kendisine yoldaş yapan Diyana Hesarî, elinde tuttuğu bağlamasından ise kolay kolay kopamadığını söylüyor.

 Ronîda Hecî- Hesekê/JINHA


Etiketler : Ronîda Hecî,